24. veebruar 2015 kell 15:47
Telegram viis hiljuti läbi suure aastaküsitluse oma lugejate seas, kus üheks küsimuseks oli ka: “Kes on sinu arvates Eesti kõige usaldusväärsem poliitik?”. Kõige enam nimetati Indrek Tarandit. Saatsime tuntud poliitikule intervjuusooviga e-kirja läbi tema ametliku kodulehe, kuid sellele pole me rohkem kui kuu aja jooksul vastust saanud. Oleme Tarandilt meili teel intervjuud küsinud ka aasta tagasi, vastust saamata. Samuti saatsime talle möödunud aastal konkreetse küsimuse tema kodulehel esitletud D. Cohn-Benditi ja G. Verhofstadti koostatud “Euroopa manifesti” (Rahvuslusejärgse Euroopa moodustamise manifest) kohta. Lisaks paljule muule huvitavale leidub seal näiteks järgmine lõik: “Paneme Euroopa föderalistid tüüri. Need oleksid poliitikud, kes esindavad ainult Euroopa huve. Meil on küllalt rahvuslikke ja kohalikke parlamente, kuhu valida esindajaid, kes kaitsevad rahvuslikke ja kohalikke huve. Euroopa Parlament peab keskenduma Euroopa huvile, mitte Liikmesriikide huvidele.” Küsimusele, kas Tarand esindab Euroopa parlamendis Euroopa või Eesti huve, või on ta need huvid ühendanud, me vastust ei saanud.
See, et poliitikud ja erakonnad Telegramile üldjuhul intervjuusid anda ei soovi, pole meie jaoks mingi üllatus. Meie korduvatele intervjuusoovidele on jätnud vastamata nii president Toomas Hendrik Ilves, peaminister Taavi Rõivas, kui ka Riigikogu esimees Eiki Nestor. Riigikogu esimehe abi Marju Tamp vastas meile, et Nestoril pole planeeritud töökohustuste ja tiheda ajagraafiku tõttu aega meie intervjuu läbiviimiseks isegi mitte kirjalikult! Kui küsisime, kas kogu 2015. aasta jooksul oleks härra Nestoril kasvõi üks tund meile pühendada, siis sellele kirjale me enam vastust ei saanud.
Saatsime intervjuusoovi kõigile poliitikutele, kelle nimi jäi Telegrami suures aastaküsitluses “Usaldusväärsete poliitikute” küsimuses 10 kõige enam mainitud vastuste hulka. Järgneb loetelu populaarsuse järjekorras:
1. Umbes 50% vastas – ei tea / usaldusväärseid poliitikuid polegi olemas vms.
2. Indrek Tarand
3. Mart Helme
4. Silver Meikar
5. Martin Helme
6. Juku-Kalle Raid
7. Edgar Savisaar
8. Taavi Rõivas
9. Ene Ergma
10. Marju Lauristin
(11. Toomas Hendrik Ilves)
Nimetatutest nõustusid intervjuud andma IRL-i riigikogu liige Ene Ergma ja mõlemad Helmed EKRE-st. Et kaalukauss liiga käest ei läheks, vaatasime veelkord vastused üle, pöörates tähelepanu kõige enam mainitud erakonnale. Et suuremate erakondade esindajad mainiti pigem nimepidi, siis erakonnana mainiti enim Eestimaa Rohelisi, seega tegime lisaks intervjuu ka selle väikeerakonna esindajaga. Neid intervjuusid saate Telegrami lehel lugeda juba lähipäevadel.
Lisaks kõige usaldusväärsema poliitiku küsimusele uurisime aastaküsitluses ka, millised poliitikud on lugejate arvetes kõige vähem usaldusväärsed?
Järgneb loetelu kõige enam mainitud vastustest/ 10 enim hääli saanud poliitikust, populaarsuse järjekorras:
1. Edgar Savisaar (u 45% vastustest)
2. Ei tea / kõik on ebausaldusväärsed vms.
3. Andrus Ansip
4. Siim Kallas
5. Toomas Hendrik Ilves
6. Taavi Rõivas
7. Jürgen Ligi
8. Keit Pentus-Rosimannus
9. Eerik-Niiles Kross
10. Juhan Parts
(11. Sven Mikser)
Sellest nimekirjast ei andnud intervjuud lõppkokkuvõttes mitte keegi, kuigi alguses paar poliitikut seda teha lubasid. Esimesena andis nõusoleku kaitseminister ja SDE esimees Sven Mikser. Tema abi Sandra Kamilova vastas meile, et kuna Mikseril on graafik täis, siis ei ole tal hetkel aega Telegramiga kohtumiseks ning lisas: “Küll aga oleme valmis küsimustele kirjalikult vastama”. Panimegi aastaküsitluse tulemusi ning Eesti sise- ja kaitsepoliitikat puudutavad küsimused teele, kuid pole neile kuu aja jooksul vastust saanud vaatamata korduvatele järelpärimistele.
Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi vastas meie esialgsele kirjale, et ta pole isegi kuulnud mis asi on Telegram. Kui saatsime kirja, kus tutvustasime pikemalt Telegrami, siis hr Ligi nõustus meie suureks üllatuseks kirjaliku intervjuuga. Saatsime talle seepeale küsimused (teemadel aastaküsitluse tulemused ning Eesti sise- ja välispoliitika) ja mainisime ka, kes on juba intervjuuga nõustunud. Üpris ruttu saime järgmise vastuse: “Ei jõudnud poolenigi. Helmed, küsitluse tulemused, küsimused, kõik näitab, et raiskasin aega. JL”.
Keskerakonna isa ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar, kelle Telegrami aastaküsitlusele vastajad valisid nii kõige vähem usaldusväärsete kui ka kõige usaldusväärsemate poliitikute toppi, ei ole samuti huvitatud Telegramile intervjuu andmisest. Savisaare nimel vastas linnavalitsuse nõunik Liina Oja, kes palus meil Telegrami pikemalt tutvustada; kes on sihtgrupp ja kas me oleme paber või-veebiväljaanne. Saatsime tutvustused kuid peale korduvaid e-kirju, ei vasta meile ka nemad.
Usaldusväärsete poliitikute top 10- st ei vastanud lisaks Indrek Tarandile Silver Meikar, Juku-Kalle Raid, Taavi Rõivas, Marju Lauristin ja juba mainitud Toomas Hendrik Ilves.
Ebausaldusväärsete top 10-st ei vastanud lisaks varem mainitutele Siim Kallas, Keit-Pentus Rosimannus, Eerik-Niiles Kross ja Juhan Parts.
Anname kõigile vaikijatele võimaluse vastata
Kõikidele eelmainitud nimekirjades olnud poliiikutele saatsime kirjad intervjuusoovidega nende avalikele ametlikele töömeilidele, läbi Facebooki või kodulehe. Kui mõni eelpool nimetatutest tunneb, et oleme talle ülekohut teinud või nad pole meie kirju kätte saanud, siis teil on alati võimalik ise meiega ühendust võtta. Teemad, millest lisaks Eesti oludele ja lugejaküsitluse tulemustele soovime teiega rääkida on need, millest te peavoolumeedias mitte kunagi juttu ei tee: 9/11 ja teised libaoperatsioonid, korruptsioon, panganduspettus, CIA loodud ISIS jne.
See, et meie riigi esindajad Telegramile intervjuud anda ei soovi, ei morjenda meid, küll aga üllatusime, kui aastavahetusel keeldus peaminister Taavi Rõivas isegi TV3-le intervjuud andmast. Kui juba peavoolumeediaga keeldutakse suhtlemast, tähendab, et olukord poliitikamaastikul on läinud vägagi hapuks…
Aastaküsitluse tulemustele andis kommentaari ka Eesti NATO Ühing, Politsei- ja Piirivalveamet aga vaikib
Küsimusele, kas NATO hävitajate Eesti taevas nägemine tekitab sinus turvatunnet, vastas EI või PIGEM EI kokku 72% vastanutest. Eesti NATO Ühingult kommenteeris seda nõnda:
“Järgnevalt anname omapoolse kommentaari, miks NATO hävitajate nägemine taevas ei tekita või pigem ei tekita turvatunnet. Hävitajate puhul on tegemist militaartegevuseks mõeldud lennukitega. Sageli võiva inimesed seostada militaarset tegevust sõjaga. Sõda aga ei loo turvatunnet, sest
tihti kaasnevad sellega ka erinevad ohvrid ja kaotused: majanduslikud, poliitilised, kuid eelkõige inimkaotused. Teie küsitlusest selgus, et lugejate turvatunnet ei tõsta ka politseinikud tänavatel. Usume, et turvatunde tekkimisel ei mängi alati rolli teatud objekti või organi nägemine, pigem on oluline see, et teatav turvatunne oleks olemas ka neid nägemata. Näiteks võib retooriliselt küsida, millal on inimese turvatunne suurem, kui nad teavad, et Eesti õhuruumi kaitsevad NATO hävitajad või siis kui seda ei tehtaks? Kas inimesed tunnevad ennast turvaliselt teades, et vajaduse korral on võimalik helistada politseisse või siis kui see võimalus puuduks? Samas võib teatava isiku, objekti või organi esindaja nägemine lisada turvatunde tekkimisele kaalu. Antud küsimuse juures tuleb kindlasti pöörata tähelepanu sellele, et tegemist on personaalset arvamust uuriva küsimusega, millele peaksid küsitlusel osalejad andma ise vastuse.”
Küsimusele, kas politseiauto või tänaval patrullivate politseinike nägemine tekitab sinus turvatunnet, vastas EI või PIGEM EI kokku 63% vastanutest. Peale korduvaid e-kirju ja telefonikõnesid, pole Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja Tuuli Härmson meile sel teemal kommentaari andnud.
Mainime lõpetuseks ära, et Telegramile ei soovi intervjuud anda ka Eesti riigi õiguskantsler Indrek Teder. Kirjutasime talle, et soovime teha suulise intervjuu ning teemadeks oleksid Eesti tulevik, 9/11 libaoperatsioon, fiat-valuuta jne intrigeerivad teemad. Sellele kirjale vastas Õiguskantsleri Kantselei avalike suhete nõunik Mari-Liis Sesmin ja teatas, et “Kuna Teie poolt väljapakutud intervjuu teemad ei puuduta otseselt õiguskantsleri tööd, siis seetõttu loobume pakutud intervjuust”. Peale seda kirjutasin ma (Hando Tõnumaa – toim.) pr Sesminile, et “minu hinnangul töötab Eesti valitsus koos presidendiga kuritegeliku salavalitsuse heaks, kas see ei puuduta ka teda (õiguskantslerit)?”, millele enam vastust ei tulnud.
Seega siit saame järeldada, et kõige intrigeerivamate ja vastuolilisemate teemadega ei tegele meie kodumaal riigi tasandil mitte üksi juhtival kohal olev inimene. Aga minge kindlasti valima kõik :).
Hando Tõnumaa
Foto: Foto: Indrek Tarandi Youtube´i kanal
NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.