24. mai 2013 kell 22:23
Euro on üks põhjusi, miks kriisimaades on tööpuudus ja inimesed sealt lahkuvad, ütles Tallinna tehnikaülikooli professor ja majandusteadlane Erik Reinert intervjuus Eesti Päevalehele. Eesti ühinemine euroalaga ei olnud Reinerti sõnul hea idee. Reinert võrdleb Eestit Islandiga, mille elanike arv on 320 000 ja kus kehtib siiamaani oma raha, mis aitas riigil ka finantskriisist pääseda, vahendab BNS.
“Eesti seisis kriisi alguses valiku ees: kas päästa tootev tööstus või finantssektor ja spekulandid,” ütles Reinert. “Eesti ohverdas tootva sektori. Devalveerimine oleks aidanud siinset tööstust edasi arendada.”
Reinerti sõnul polnud ka õige, et pankadel lubati eluasemelaene eurodes anda. “Kui laene oleks tohtinud anda ainult kroonides, oleksid devalveerides kahanenud ka võlad,” lausus ta. Samuti poleks sellisel juhul ka intressid nii madalad olnud ja kinnisvaramull poleks nii suureks paisunud. “Intressid olnuksid kõrgemad ja poleks saanud kinnisvaraga nii palju spekuleerida,” ütles Reinert.
“Poola raha devalveerus kriisi ajal suurelt, Rootsi raha kurss langes. Rootsi ja Taani pole eurole üle läinud. See annab riigile võimaluse olla paindlik. Kui kurss langeb, muutub kohalik toodang odavamaks,” selgitas ta.
Raha devalveerumine on Reinerti sõnul olnud Euroopa riikide turvavööks, kuid euroalas seda enam teha ei saa. “Aga kui kursi kaudu enam kohaneda ei saa, tekib töötus ja tuleb kohaneda tööjõu mobiilsuse kaudu. Ja inimesed lahkuvad kriisimaadest,” selgitas ta.
Olukorra parandamiseks peaksid mõned riigid euroalast lahkuma. “See on poliitiliselt raske, aga mida kiiremini see juhtub, seda parem,” ütles ta. “Mõtteviis, et eurole üleminek oli õige, sest see oli “liitumine klubiga”, oli vale. Vaene, kes liitub rikaste klubiga, ei saa automaatselt rikkaks.”
Eesti majanduse turgutamiseks oleks Reinerti sõnul mõistlik rohkem maksustada vara. “Eesti ärimees müüs šokolaadivabriku, sest kinnisvaraga tegelemine tundus tootmisest tulusam. See võtabki kokku kogu Eesti probleemi tuuma,” ütles professor.
Allikas: BNS
Loe lisaks: Eesti Päevaleht
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.