28. mai 2022 kell 9:33
Mõtteainet annab asjaolu, et Bideni valitsus tellis miljoneid doose USA-s ainsat heakskiidetud rõugevaktsiini pärast seda, kui USA-s sai teatavaks üksainus (!) ahvirõugete juhtum – seda enam, et üks nimetu EL-i riik tellis vaktsiini kiiresti varunud ettevõttelt Bavaria Nordic. Kuid ka ravimitega saab järgmise “pandeemia” korral head raha teenida: rõugete vastane ravim sai EL-i heakskiidu jaanuaris 2022. EMA hinnangul ei ole nii vaktsiini kui ka ravimi ohutust ja tõhusust tõestatud.
Kõnealune ravim on Tecovirimat. Seda võib kasutada rõugete, ahvi- ja lehmarõugete infektsioonide raviks täiskasvanutel ja üle 13 kg kaaluvatel lastel. See on heaks kiidetud ka tüsistuste raviks pärast elusrõugete vaktsineerimist, kui vaktsiiniviirus replitseerub. EMA andmetel kinnitati see tänavu 6. jaanuaril. RKI loetleb Tecovirimatit ainsa ravivõimalusena ahvirõugete vastu.
Saksamaa apteekrite ajaleht Pharmazeutische Zeitung kommenteeris heakskiitu jaanuaris järgmiselt:
“Kuigi rõuged on tegelikult likvideeritud alates 1970. aastate lõpust, eksisteerib see laborites endiselt. Tecovirimat töötati välja bioloogiliste rünnakute eest kaitsmiseks. Nüüd on Euroopa Komisjon selle heaks kiitnud.”
Ahvirõugete viiruse simulatsioonimäng teatavasti “ennustas” terrorismirünnakust põhjustatud viirusepuhangust just 2022. aasta mais: “Puhang 2022. aasta mais, 270 miljonit surmajuhtumit: see on 2022 ahvirõugete pandeemia, mis kuulutati välja juba 2021. aastal.”
Ainus heakskiidetud vaktsiin: Imvanex
Bavaria Nordicu rõugete vaktsiin Imvanex, mis on EL-is heaks kiidetud alates 2013. aastast (ja USA-s alates 2019. aastast), on elusvaktsiin, kuid väidetavalt põhineb geneetiliselt muundatud rõugeviirusel (modified Vaccinia virus Ankara, MVA), mis ei põhjusta haigusi ja peaks olema võimeline inimkehas paljunema. Ahvirõugete puhul võiks seda Euroopas kasutada off-label (märgistamata kasutamine on farmatseutiliste ravimite kasutamine heakskiitmata näidustustel või heakskiitmata vanuserühmas, annuses või manustamisviisis – toim.) 2019. aastal tsiteeris FDA vaktsiini heakskiitmise käigus Peter Marksi, FDA bioloogilise hindamise ja uurimise keskuse direktorit:
“1980. aastal, pärast ülemaailmset rõugete likvideerimise programmi, kinnitas Maailma Terviseorganisatsioon, et looduslikult esinev rõugehaigus on likvideeritud. Ameerika elanikkonna rutiinne vaktsineerimine lõpetati 1972. aastal pärast haiguse likvideerimist USA-s ja selle tulemusena puudub suurel osal USA ja maailma elanikkonnast immuunsus. Kuigi looduslikult esinevad rõuged ei ole enam ülemaailmne oht, võivad selle väga nakkava viiruse tahtlikul vabastamisel olla laastavad tagajärjed. Tänane heakskiit peegeldab USA valitsuse kohustust olla valmis ohutute ja tõhusate vaktsiinide, ravimite ja muude meditsiiniliste vastumeetmete väljatöötamise toetamise kaudu.”
Mõlemad preparaadid on eksperimentaalsed: andmed efektiivsuse ja ohutuse kohta puuduvad!
FDA andmetel testiti vaktsiini ohutust vaid 7800 katsealusel. Kõige sagedamini teatatud kõrvaltoimed olid valu, punetus, turse, sügelus, süstekoha hellus, lihasvalu, peavalu ja väsimus. Amet ei kirjeldanud mingeid erilisi ohutusprobleeme.
EMA omakorda juhib oma veebilehel selgesõnaliselt tähelepanu sellele, et nii ravim Tecovirimat kui ka vaktsiin Imvanex kiideti heaks “erandlikel asjaoludel”, mis on “ravimite müügiloa liik, mille puhul taotleja ei suuda tavalistes kasutustingimustes esitada põhjalikke andmeid tõhususe ja ohutuse kohta, kuna ravitav seisund on haruldane või täieliku teabe kogumine on ebapraktiline või ebaeetiline.”
Tecovirimati kohta saab lugeda:
“Kuna Tecovirimat SIGA-le on antud müügiluba erandjuhtudel, esitab Tecovirimat SIGA-t turustav ettevõte rõugepuhangu korral andmed ravimi efektiivsuse ja ohutuse kohta seda ravimit saavatele patsientidele.”
Ja Imvanexi kohta:
“Imvanexile on antud müügiluba erandlikel asjaoludel. Põhjus on selles, et haiguse harulduse tõttu ei ole Imvanexi kohta olnud võimalik saada täielikku teavet. […]
Kuna Imvanexile on antud müügiluba erandlikel asjaoludel, esitab Imvanexi turustav ettevõte andmeid vaktsiini kasulikkuse ja riskide kohta, mis on saadud vaktsiini saanud patsientidega läbiviidud vaatlusuuringutest ning kui haiguspuhang tulevikus esineb, saab selle kasutusele võtta.”
Nii et kes neid preparaate saab, on – taas – katsejänes!
Allikas: report24.news, lingid artikli sees
Tõlkis Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.