Ravimitootjad maksid mullu USA arstidele üle miljardi dollari

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. mai 2013 kell 18:45



Üle kümne juhtiva ravimifirma maksid mullu arstidele üle 1 miljardi dollari, vahendas Postimehe veebilehe majanduskülg E24 konsultatsioonifirma PharmaShine’i poolt Financial Timesi tellimusel koostatud värske uuringu tulemusi.

 

Ülalmainitud uuringust ilmneb, et ravimivalmistajad kulutavad arstidele, keda on üle poole miljoni, suunatud meelelahutusele, nõustamistele ja uuringutele väga suuri summasid. FT artikkel juhib aga tähelepau sellele, et taoline tähelepanu võib moonutada ravimite väljakirjutamise praktikat.

Uuringust selgub, et arstidele on raha kulutanud ka meditsiiniseadmete tootjad: eelmisel aastal ulatus kogusumma 188 miljonile dollarile. Selles vallas paistsid silma Medtronic ja De Puy. Need summad on suunatud valdavalt eriarstidele, näiteks kirurgidele, ja selle sisse jääb ka 130 miljonit dollarit kasutustasu toodete eest, mida kirurgid on aidanud arendada.

Samas on enamik ravimifirmasid arstide peale kulutatavaid summasid kärpinud: osalt seetõttu, et vastav tegevus on sattunud üha suurema avalikkuse tähelepanu alla, aga peale selle on ettevõtted asunud kriitilisemalt hindama ka sellistest maksetest saadavat konkreetset tulu.

MTÜ Pew Charitable Trusts retseptiravimi-uuringute juht Daniel Carlat aga ütleb, et raha võib arste ülemäära mõjutada, nii et patsientidele võidakse kirjutada välja valesid või kallimaid rohtusid.

Mõned uuringud on lähenenud küsimusele valdkonnapõhiselt: näiteks konsultatsioonifirma ta-Scani uuring näitab, et kesknärvisüsteemi haiguste ja psüühikahäiretega tegelevad arstid on saanud ravimitootjatelt rohkem raha kui teiste meditsiinivaldkondade esindajad.

 

Allikad: E24, Pharma Gossip

Foto: www.drugsdb.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt