Tiheda liiklusega piirkondades elavatel lastel on suurem risk käitumishäire tekkeks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. mai 2013 kell 16:55



 

Uus uurimus on leidnud, et suurte liiklussõlmede läheduses elavatel lastel on suurem risk tähelepanu- ja käitumishäire (Attention deficit hyperactivity disorder – ADHD) ning teiste käitumishäirete tekkeks. Uuring viidi läbi Cincinnati lastehaigla juures ning selleks kasutati infot, mis oli kogutud teise teadustöö jaoks, milles uuriti lapseea allergiate ja respiratoorsete probleemide ning liiklusest põhjustatud õhusaaste seoseid.

 

Teadlased uurisid 2001–2003 sündinud laste meditsiinilist infot ning seda, kui kaugel elasid need lapsed suurtest kiirteedest või peamistest bussiliiklusega magistraalidest. Infot lapse kohta jälgiti alates sünnist kuni seitsmenda eluaastani. Leiti, et seitsmendaks eluaastaks oli lastel, kes veetsid rohkem aega tiheda liiklusega piirkondades, suurem tõenäosus ADHD ning teiste sarnaste käitumisprobleemide nagu agressiivsuse tekkeks. Kõige suuremat mõju omandas kokkupuude liiklusest tingitud õhusaastega esimese eluaasta jooksul.

USA-s elab umbes 11% elanikkonnast 100 meetri kaugusel suurtest neljarealistest kiirteedest ning 40% lastest käivad koolis, mis asub kiirteest kõigest 400 meetri kaugusel.

Varasemad uuringud on näidanud, et ADHD teke võib olla seotud ka liiklusmüraga. Kuid selle uuringu käigus keskenduti eelkõige õhusaaste mõju uurimisele. Uuringut juhtinud teadlane dr Nicholas Newman ütles: “Liiklusest tingitud õhsaaste on üks paljudest teguritest, mida seostatakse muutustega neuroloogilises arengus, kuid see tegur on potentsiaalselt ennetatav.”

 

 

Allikad: MNN 1, MNN 2, Ersjournals

Foto:  Alex Needham / Wikipedia

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt