Biotehnoloogiaettevõte CureVac kaebas Biontechi koroonavaktsiini tõttu kohtusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. juuli 2022 kell 17:40



Biotehnoloogiaettevõte CureVac on esitanud Saksamaal hagi koroonavaktsiini tootja Biontech SE ja kahe tütarettevõtte vastu seoses patendi rikkumisega. CureVac taotleb “õiglast” hüvitist mitmete intellektuaalomandi õiguste rikkumise eest, mis pärinevad enam kui kahe aastakümne tagusest teedrajavast mRNA tehnoloogia väljatöötamisest, mida on kasutatud Biontechi/Pfizeri Comirnaty vaktsiini tootmisel. 

 

Meditsiiniuudiste andmetel on see esimesi teadaolevaid juhtumeid, kus ettevõte pöördus nende osalusel välja töötatud mRNA tehnoloogia kasutamise teemal kohtusse.

 

CureVac kaebab Biontechi kohtusse, kuid ei taha vaktsiini levikut peatada

Ettevõte ei kavatse “võtta õiguslikke samme, mis võiksid häirida Comirnaty® tootmist, müüki või levitamist BioNTechi ja tema partneri Pfizeri poolt”.

Kui suurt summat CureVac Biontechilt teotleb, pole selge. Mainitakse “õiglast tasu”, et patendiõigusi tunnustada ja austada. CureVac soovib seda summat kasutada mRNA tehnoloogiasse investeerimiseks.

 

Kas CureVac kaebab ka Moderna kohtusse?

Kuidas aga jäävad lood Ameerika mRNA-koroonavaktsiini konkurendi Modernaga? Seni selle kohta info puudub. CureVaci boss Franz Werner Haas ütles aga paar päeva tagasi intervjuus ajalehele “Frankfurter Allgemeine Zeitung”: “Isegi, kui eelmistel vaktsiinidel ei pruugi olla CureVaci logo, põhinevad need suures osas mRNA tehnoloogiatel, mida oleme kasutanud juba 2000. aastal.”

Ettevõte CureVac töötas samal ajal teiste farmaatsiahiidudega välja ka oma vaktsiini ning sellega seotud teadusuuringuid rahastati mitmesaja miljoni euroga Saksa riigikassast. Ettevõtte vaktsiinid ei andnud aga soovitud tulemusi (tõhusus jäi 47% kanti), misjärel arendus peatati. Kuigi ka Biontechi/Pfizeri vaktsiin ei andnud tegelikult soovitud tulemusi (olles osadel andmetel lubatud 95% asemel vaid 12%), teenis firma oma vaktsiiniga miljardeid.

 

Allikad: Focus, Meditsiiniuudised, Postimees

 

Toimetas Hando Tõnumaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt