29. mai 2013 kell 17:03
Suurbritannia mainekas Etoni kolledžis seati 13-aastased poisid olukorda, kus nad pidid kujutama ennast peaministriks ja kirjutama kõne, mis õigustab tsiviilelanikest protesteerijate tulistamist, kirjeldades seda “vajaliku ja moraalsena”. Eton, mille aastane õppemaks on üle 30 000 naela, on kool, mille lõpetajate hulgas on suur hulk Briti aristokraatlike perede liikmeid ja kõrgetel kohtadel olevaid poliitikuid. Tuntuimate vilistlaste hulka kuuluvad ka prints William ja prints Harry.
Küsimus esitati osana eksamist, mille alusel kandideerisid poisid ühele neljateistkümnest stipendiumist ühe kümnendiku Etoni semestritasu osas. Küsimus oli sõnastatud järgmiselt: “On aasta 2040. Londoni tänavatel on toimunud mässud pärast seda, kui Lähis-Ida naftakriisi järel on Suurbritannial kütus otsa saanud. Protestijad ründasid avaliku teenistuse hooneid ja mitu politseinikku on surma saanud. Valitsus on kutsunud protestide kontrolli alla saamiseks appi sõjaväe. Pärast kahte päeva on protestid lõpetatud, kuid selle käigus on sõjavägi tapnud 25 protestijat. Oled peaminister – kirjuta rahvale peetav kõne, milles selgitad, et armee kasutamine mässude allasurumiseks oli ainus võimalus ning see oli vajalik ja moraalne.” (Täpselt sellisel moel kaldkirjas on rõhutatud sõnu ka eksamiväljavõttes.)
See oli üks kolmest küsimusest teemakäsitluses “julmuse ja armuandmise” kohta, milles arutati, kas on parem olla armastatud või kardetud. Lisaks paluti kandidaatidel analüüsida ja tõlkida väljamõeldud keelt ning arutleda lugupidamatu suhtumise üle õpetajatesse.
Etoni direktor Tony Little väitis Huffington Postile, et kool “ei poolda ühtki konkreetset poliitilist seisukohta”. Tema sõnul algas kogu küsimus tuntud lõiguga Machiavelli raamatust “Valitseja“ (Il Principe), teemal, kas valitsejal on parem olla armastatud või kardetud.
Direktori arvates on küsimus kontekstist välja rebitud, sest kandidaatidelt küsiti ka seda, mis Machiavelli ideedes oli ebameeldivat. “Me otsime kandidaate, kes näevad idee mõlemat külge ja suudavad neid nii otseselt kui ka kujutlusvõimet eeldava kirjutamise käigus väljendada. Võimekatel kandidaatidel palutakse tihti asetada ennast kellegi teise olukorda,” kommenteeris Little.
Sarnane teema oli päevakorras ka käesoleva aasta algul USA-s, kui endine kõrge sõjaväeametnik tunnistas, et noorte sõjaväelaste proovikiviks kõrgemale positsioonile edutamisel on küsimus, kas nad täidaksid käsku tulistada tsiviilelanikke.
Allikad: Huffington Post, Infowars 1, Infowars 2
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.