Briti valitsus: Šotimaast saab lahkudes riik väljaspool ELi ja NATOt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. veebruar 2013 kell 10:55



 

Suurbritannia valitsus laiendas kampaaniat Šotimaa Ühendkuningriigist lahkulöömise vastu, teatades, et šotlased toovad iseseisvumisel ohvriks liikmestaatuse rahvusvahelistes organisatsioonides, vahendas ERR.

 

Šotimaa iseseisvumise poolt olev rahvuspartei (SNP), kes juhib Šotimaa valitsust, kavandab lahkulöömise referendumit järgmisel aastal ning on eitanud hääletuse mõju tema rahvusvahelisele staatusele.

Briti valitsuse tellitud 57 lehekülje pikkune juriidiline arvamus, mille on koostanud kaks sõltumatut rahvusvahelise õiguse eksperti, märgib aga, et “jah”-tulemuse mõjud hääletusel võivad olla kaugeleulatuvad. Arvamuses võrreldakse tulemust Nõukogude Liidu lagunemisega 1991. aastal, kui Venemaa kuulutati liidu õigusjärglaseks, kuid 14 teist riiki pidid hakkama uuesti oma rahvusvahelisi suhteid looma.

 

Arvamuses kirjeldatakse, et rahvusvahelise pretsedendi kohaselt loetakse Šotimaa siis uueks riigiks, kuid selle stsenaariumi kohaselt peaks riik kandideerima uuesti näiteks Euroopa Liidu, ÜRO ja NATO liikmesriigiks.

Briti valitsuse sekkumine tuli pärast seda, kui ekspertide paneel, kelle hulgas oli ka kaks Nobeli preemia võitnud majandusteadlast, andsid välja raporti, milles öeldakse, et SNP plaan säilitada iseseisvuse korral inglise nael on mõistlik ning soovitatakse, et riik jätaks ka Inglise Panga enda keskpangaks.

 

SNP hinnangul aitavad Põhjamere naftavarud ning kalandus, põllumajandus ja viskitööstus hoida Šotimaad maksevõimelisena. Kriitikud aga leiavad, et Šotimaa naftavarud on lõppemas, riik kaotaks iseseisvuse korral ebaproportsionaalselt suuremeelsed Briti valitsuse toetused ning ei suudaks koguda piisavalt makse, et oma arveid tasuda.

Briti valitsuse ebatavaline otsus avaldada juriidiline arvamus, näitab selget muret, et šotlased võivad hääletada iseseisvuse poolt ning see viiks praegu Inglismaast, Šotimaast, Walesist ja Põhja-Iirimaast koosneva Ühendkuningriigi lagunemiseni.

 

Šotimaa sekretär Michael Moore kommenteeris, et valitsuse tellitud arvamus on “tõsiseks kokkupuuteks reaalsusega” Šoti omavalitsuse esiminister Alex Salmondi väidetele, et iseseisvumine saab olema sujuv protsess, kirjutab The Guardian.

 

Allikad: ERR, Guardian

Loe lisaks: New York Times, Guardian

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt