7. juuni 2013 kell 16:30
Tänapäeval moekaks saanud Ernesto “Che” Guevara pildiga särgi peal on tegelikult sümbol, mida paljud ei pruugi Hollywoodi mõjutuste tõttu tegelikult mõista.
Che Guevara oli Argentina marksistlik revolutsionäär. Ta oli Kuuba revolutsiooni üks põhitegelasi, kelle näost on aga saanud mässumeelsuse sümbol ja globaalne embleem. Tegelikult võiks sama hästi kanda pluusi, millel on Hitleri või Stalini nägu peal. Vahe on selles, et Hollywoodi valetõlgenduse tõttu on Guevara pluus ühiskonnas aktsepteeritav.
Noorema generatsiooni seas on lausa Che kultus. Guevara ülistamine ja imetlemine on tegelikult aga mõistetamatu. Psühholoog Kiana Wall ütles, et selle sümboli väärtust on valesti tõlgendatud. “Need, kes kannavad Guevara pildiga särki, ei tea ilmselt temast eriti palju,” sõnas ta.
Probleem on selles, et väga paljud inimesed on Hollywoodist mõjutatud. 2008. aastal linastus Steven Soderberghi film “Che”, kus Guevarat esitletakse kui rahulikku ja mõtisklevat sangarit. Peategelane aitab filmis kangelaslikult raskustesse sattunud talupoegasid ja sõdureid ning tema loomus justkui seguneb loodusliku ilu ja maastikuga.
Che: Meie võitluse keskne element on viha!
Ajalugu maalib aga Chest veidi süngema, kuid täpsema pildi.
Guevara sündis 1928. aastal Argentinas keskklassi perekonnas. 1953. aastal lõpetas ta arstiteaduse õpingud ning reisis Ladina-Ameerikas ringi. Pärast oma rännakuid jõudis ta järeldusele, et ainus viis vabastada vaesed nende halvast seisust, on korraldada vägivaldne sõda. Ta juhtis marksistlikke ülestõuse Kongos ja Boliivias, kus ta ka 1967. aastal tapeti.
Pärast tema surma tegid vasakpoolsed Che Guevarast anti-imperalisti ja mässumeelsust sümboliseeriva popkultuuri kangelase. 1960-ndatel sai Chest tõeline revolutsiooni sümbol. Tema pooldajad ütlesid, et Che seisis vabaduse, õigluse ja vaba mõtte eest. Tegelikkuses mängis ta Kuuba revolutsioonis verist rolli ning asutas Kuuba “töölaagrid“, mis olid tegelikkuses rohkem koonduslaagrite moodi. Samuti oli ta tunnistajaks paljude inimeste hukkamisele.
1966. aastal pidas Guevara kõne, milles ütles: “Meie võitluse keskne element on viha! Viha on nii jõuline ja vägivaldne, et viib inimese omaenda piiridest välja ja teeb temast külmaverelise tapja. Me lükkame tagasi igasuguse rahumeelse lähenemise, sest viha on vältimatu. Selleks, et kehtestada sotsialism, peavad voolama verejõed! Meie vaenlane peab tundma end kui loom, keda kütitakse. Ainult nii saame ta tappa. Peame hoidma oma viha elus, sest sotsialismi võit on väärt miljoneid ohvreid!“
Inimesed peaksid mõtlema laiemalt, kui vaid nendes piirides, mida popkultuurist läbi imbunud ühiskond meile ette söödab.
Allikas: IntelliHub
Fotod: townhall.com, fanpop.com
Toimetas Stinne Loo
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.