29. november 2022 kell 15:44
Eelmisel neljapäeval toimusid esimest korda suured protestid Hiina valitsuse koroonameetmete vastu. Hiinas Ürümqi (Urumqi) linnas oli kõrghoone tulekahjus varem hukkunud mitu inimest. Valitsusvastased meeleavaldused on nüüdseks levinud paljudesse Hiina linnadesse. On viimane aeg jõuliselt nõuda, et Hiina valitsus austaks rahumeelse meeleavalduse õigust ja vaataks üle oma piiravate koroonameetmete asjakohasuse, nõuab Amnesty International.
Amnesty Internationali Aasia regionaaldirektori asetäitja Hana Young kommenteeris Hiinas toimunud üleriigilisi proteste, mille ulatust pole aastaid nähtud:
Ürümqi linnas toimunud traagiline kõrghoone tulekahju põhjustas Hiinas märkimisväärse julgete väljaastumiste tõusu. Rahumeelsed meeleavaldajad hoiavad valgeid linasid, laulavad, on tänavatele toonud loosungid ja väljendavad loovalt oma protesti. Hiina rahval on praktiliselt võimatu seda teha. Olge rahumeelsed, et demonstreerida oma meelsust ilma ahistamise või kriminaalvastutusele võtmiseta. Võimud järgivad lähenemisviisi, mis ei jäta ruumi opositsiooni häältele. See on eriti ilmne viimase kümnendi jooksul president Xi valitsemise ajal. Kuid see pole proteste peatanud.
Inimeste karistamise asemel peaks valitsus pigem nõudmisi kuulama. Võimud peavad võimaldama inimestel oma mõtteid vabalt väljendada ja rahumeelselt protesteerida, kartmata kättemaksu. Kahjuks on Hiina järgmised sammud liiga etteaimatavad. Tsensuur ja jälgimine jätkuvad ning tõenäoliselt näeme lähitundidel ja -päevadel politsei vägivalda ja meeleavaldajate massilist vahistamist. Paraku võib oletada, et rahumeelsed meeleavaldajad jäävad siis paljudeks aastateks taas soiku.
Hiina rahvas on koroonameetmetega üles näidanud uskumatut kannatlikkust, kuid ametivõimud ei tohi hädaolukorra määrusi ära kasutada. Selles kontekstis pole kunagi olnud nii ulatuslikku protesti. Need näitavad, et inimesed ei talu enam liiga rangeid koroonapiiranguid. Hiina valitsus peab viivitamatult üle vaatama oma koroonameetmed, et tagada nende sobivus ja ajaline piiratus. Kõik karantiinimeetmed, mille rakendamine seab ohtu üksikisikud ja piirab tarbetult isiku liikumisvabadust, tuleb viivitamatult lõpetada.
Samuti peaks valitsus algatama Ürümqi pilvelõhkuja põlengu kiire, põhjaliku ja sihipärase uurimise, et vältida sellise tragöödia kordumist ning tuua õiglus ohvrite ja nende lähedasteni. Sellise uurimisega saab valitsus ka näidata, et ta ei ole kannatanute kaotuste ja kannatuste suhtes ükskõikne.
Amnesty International UK säuts:
The tragedy of the Urumqi fire has inspired remarkable bravery across China.
Instead of penalising people, the government should:
📣 Listen to their calls
☁️ Let them express their thoughts freely
🪧 Allow peaceful protest without fear of retaliationhttps://t.co/zXt1MpgEwn— Amnesty UK (@AmnestyUK) November 28, 2022
Allikas: Twitter
Urumqi tulekahju tragöödia on inspireerinud tähelepanuväärset vaprust kogu Hiinas.
Inimeste karistamise asemel peaks valitsus:
Taustainfoks:
Neljapäeval, 24. novembril 2022 puhkes Xinjiangi Uiguuri autonoomse piirkonna pealinnas Ürümqis kõrghoones tulekahju. Valitsuse andmetel hukkus vähemalt kümme inimest. Paljud süüdistasid surmades valitsuse rangeid koroonameetmeid, kuid võimud eitasid seda. Ürümqis puhkesid meeleavaldused. Järgmisel hommikul teatas valitsus, et koroonaviiruse puhang on kontrolli all ja linn leevendab (kehtestatud) sulgemisi. Rohkem kui 100 päeva piirasid elanike liikumisvabadust ranged koroonameetmed.
Alates 25. novembrist on sotsiaalmeedias jagatud videoid, mis näitavad proteste Hiina ülikoolides ja linnades, sealhulgas pealinnas Pekingis, aga ka Guangdongis, Shanghais ja Wuhanis. Rahumeelsed meeleavaldajad mälestasid Ürümqi tulekahju ohvreid ja kutsusid üles sulgemismeetmed lõpetama. Paljud meeleavaldajad nõudsid ka tsensuuri lõpetamist ja mõned president Xi tagasiastumist.
Ametlike allikate kohaselt on Ürümqis “kuulujuttude levitamise” eest vahistatud vähemalt üks naine. Internetiallikate andmetel arreteeriti 26. novembri õhtul Shanghais Ürümqi teel kümneid inimesi. Protestid Hiinas jätkuvad.
Allikas: amnesty.de
Tõlkis Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.