21. detsember 2022 kell 17:18
Ajaleht The Times kirjutab, et USA-s asuv Stanfordi ülikool proovib nüüd tagada, et ülikooli veebileheküljed ei sisaldaks enam inimesi “solvavaid” sõnu ja väljendeid ning seetõttu andis ülikooli IT-osakond välja suunised, milliseid sõnu ei tohiks enam kasutada, vahendas ERR täna.
Millised need suunised siis on? Näiteks veebisaitide kasutajaid ei tohi enam nimetada “kasutajateks” (ingl users), sest see sõna viitab ka narkosõltlastele. Ent ettevaatlik peab olema ka sõna “sõltlane” kasutamisega. Sarnane programm on teoksil ka Brandeis’i ülikoolis, millest Stanford inspiratsiooni ammutas.
Brandeis’is sooviti muu hulgas tsenseerida sõna “piknik” kasutamist, sest see võib meelde tuua mustanahaliste inimeste lintšimise, samas kui sõna “lintšimine” ise pole tsenseeritud. Pisut asja uurides selgub, et sõnal “piknik” ei ole algselt olnud mingit seost lintšimisega: selle kohta saad lugeda Reutersis ilmunud artikliost SIIT.
Naljakas on see, et Stanfordi ülikooli veebihaldurid peaksid hoiduma end nimetamast “veebih alduriteks” (ingl webmasters), sest sõna masters on kunagi tähendanud isandaid, kes olid ka orjapidajad.
Suure kella külge läks soovitus muuta sõna “ameeriklane” (ingl American) “USA kodanikuks” (ingl U.S. citizen), sest lähtuvat alltekstist, et USA on Ameerika mandri kõige olulisem riik”, kuigi Ameerikas on kokku 42 riiki.
Newsweeki andmeil on ebasobivad sõnad ja väljendid ka näiteks “lonka” (ingl lame) ning “sisse astuma”, (ingl walk in), kuna need “võivad puuetega inimeste kogemusi trivialiseerida”. Ebasobiv on sõna “hõim” (ingl tribe), kuna ajalooliselt on see tähendanud “metslasi”.
Stanford teatas, et juhend anti välja IT-osakonna sisekasutuseks.
Allikad: ERR, The Times, Newsweek
Toimetas Sander Soomaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.