Europarlament andis heakskiidu uuele Euroopa varjupaigasüsteemile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. juuni 2013 kell 9:00



 

Kolmapäeval said Euroopa Parlamendi (EP) toetuse uued varjupaigataotluste käsitlemise reeglid, mis puudutavad taotluste menetlust, tähtaegu EL-i saabuvate varjupaigataotlejate põhiõiguseid, teatas EP pressiteenistus. Euroopa ühtne varjupaigasüsteem tagab, et varjupaigataotlejaid ei viida üle liikmesriikidesse, kus ei suudeta neile tagada teatud tasemel elamistingimusi.

 

Kehtivad EL-i seadused ei kehtestada liikmesriikidele taotluste menetlemiseks kindlaid tähtaegu. Selleks, et ühtlustada liikmesriikide varjupaigataotluste menetlemist, sätestatakse ühtsed taotluste menetlemise tähtajad (kuus kuud, piiratud eranditega), rangemad nõuded taotlejatega tegeleva personali koolitamiseks ja uued sätted saatjata alaealiste ning teiste haavatavate isikute kohtlemiseks.

Parandused võrreldes kehtiva, 2003. aastal vastu võetud miinimumnõuete direktiiviga puudutavad asüülitaotlejate kinnipidamise aluseid, elamistingimusi, asüülitaotlejate tervise ja psühholoogiliste vajaduste hindamist ja paremat ligipääsu tööturule (üheksa kuud pärast varjupaigataotluse esitamist). Reeglina, kui varjupaigataotlejad kinni peetakse, tuleb nad paigutada eraldi kinnipidamiskohtadesse.

Dublini määrus paneb paika liikmesriikide vastutuse rahvusvahelise kaitse taotluse menetlemise eest (tavaliselt vastutab taotluse menetlemise eest liikmesriik, kuhu varjupaigataotleja kõigepealt sisenes). Uute reeglite kohaselt ei anta taotlejaid üle EL riikidesse, kus on oht, et neid võivad oodata alandavad tingimused. Reeglitega kehtestatakse samuti hoiatamise mehhanism, mis aitab varakult tegeleda probleemidega liikmesriikide asüülisüsteemides.

Liikmesriikide politseiasutused ja Europol saavad ligipääsu asüülitaotlejate sõrmejälgede andmetele Eurodac andmebaasis, mis aitab võidelda terrorismi ja kuritegevusega. Euroopa Parlamendi saadikute nõudmisel paranevad andmekaitse sätted ning paika pannakse uued kaitsemeetmed, mis tagaksid andmete sihipärase kasutamise.

Uus varjupaigasüsteem kaasajastab ligi 10 aasta vanused reeglid. 2012. aastal registreeriti Euroopa Liidus ligi 330 000 asüülitaotlust. Uued reeglid, mille osas on juba mitteametlik kokkulepe parlamendi ja EL Nõukogu vahel olemas, peaksid rakenduma 2015. a. teisel poolel. Reeglid varjupaigataotlejate üleviimise kohta (Dublini määrus) hakkavad kehtima kuus kuud pärast jõustumist (st. alates 2014. a. algusest).

 

Allikas: BNS

Loe ka: Pagulane.ee

Foto: sarahmohanan.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt