15. veebruar 2023 kell 11:51
SMS-sõnumid võivad heita valgust tehingutele, millega ostetakse miljardite eurode väärtuses COVID-19 vaktsiine. New York Times kaebab Euroopa Komisjoni kohtusse, kuna täidesaatev institutsioon ei avaldanud tekstsõnumeid oma presidendi Ursula von der Leyeni ja Pfizeri tegevjuhi Albert Bourla vahel.
Ajaleht astub EL kõrgeimas kohtus vastamisi EL-i juristidega, väites, et komisjonil on juriidiline kohustus avaldada sõnumid, mis võivad sisaldada teavet liidu tehingute kohta miljardite eurode väärtuses COVID-19 dooside ostmiseks.
Hagi esitati 25. jaanuaril ja avaldati Euroopa Kohtu avalikus registris esmaspäeval, kuid täpsemat teavet veebis veel ei ole. Kaks asjaga kursis olevat inimest kinnitasid POLITICO-le juhtumi üksikasju.
New York Times ja Euroopa Komisjon keeldusid juhtumit kommenteerimast
Ilmselt sõlmiti leping toona SMS-i teel Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni ja Pfizeri juhi Bourla vahel. Komisjon keeldub üksikasju avaldamast. Argument: väidetavalt pole SMS-id ametlikud dokumendid ja seetõttu ei pea neid salvestama. Isegi ombudsmani kaebus ei muutnud midagi.
“See on läbipaistvuse uus madalpunkt – kaalul on miljardid ja vastuoluline tervishoiupoliitika, mis on nüüd ka komisjoni käes!” kommenteerib ELi analüütik Eric Bonse oma ajaveebis “Lost in EU”.
Kohtuasi järgnes Euroopa ombudsmani Emily O’Reilly 2022. aasta jaanuaris läbi viidud uurimisele, mis tuvastas haldusomavoli komisjoni katsetes tekstsõnumeid algselt taastada, pärast netzpolitik.org ajakirjaniku Alexander Fanta avalikku juurdepääsutaotlust.
Ombudsmani uurimine leidis, et komisjon ei palunud presidendi isiklikul bürool otsesõnu tekstisõnumeid otsida.
Vastuseks väitis ELi väärtuste ja läbipaistvuse volinik Věra Jourová, et tekstisõnumid võidi nende “lühiajalise ja ajutise iseloomu tõttu” kustutada.
Saksamaa päevaleht Bild esitas varem komisjoni vastu mitmeid hagisid, milles taotleti Pfizeri/BioNTechi ja AstraZeneca COVID-19 vaktsiinide ostmise läbirääkimistega seotud dokumentide avalikustamist.
Kuigi kohtud lükkasid tema petitsioonid tagasi, sai Bild, mis sarnaselt POLITICO-ga kuulub kirjastajale Axel Springer, siiski mõned läbirääkimistega seotud dokumendid, sealhulgas 2020. aasta juunis alanud meilikirjad.
Allikad: politico.eu, tichyseinblick.de, lostineu.eu, netzpolitik.org
Tõlkis Hando Tõnumaa
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.