Mihhail Lotmani samm suurkorporatsioonide vastu

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuni 2013 kell 12:48



Mihhail Lotman avaldas oma koduleheküljel, et kirjutas Euroopa Komisjoni juhile José Manuel Barrosole kirja, kus teeb ettepaneku peatada USA jälgimisskandaali segatud suurkorporatsioonide tegutsemise Euroopa Liidus kuni skandaali lahenemiseni. See tähendaks siis näiteks Google’i, Facebooki ja Youtube’i sulgemist ning Microsofti ja Apple’i platformidel jooksvate arvutite ja telefonide toeta jätmist. Avaldame Lotmani postituse täismahus, kusjuures tõlkisime ka Euroopa Komisjonile mõeldud kirja, mis kodulehel on inglise keeles.

 

PRISMiga seotud skandaal on juba praegu suurel määral kahjustanud meie usaldust riiklikesse struktuuridesse ning on isegi pingestanud nii EL siseseid kui ka transatlantilisi liitlassuhteid. Uusi paljastusi on lubatud veelgi ning ei saa kuidagi nõustuda nendega, kelle meelest on tegemist tühise asjaga. Siiski on ühiskondlik pahameel minu meelest suunatud valele aadressile. Luureagentuurid on selle jaoks loodudki, et nad luuraksid. Et mingisugune Ameerika superagentuur luurab muuseas ka Eesti kodanike järgi, on ebameeldiv, kuid aktsepteeritav senikaua, kuni ta ei ületa teatud seaduslikke piire. Praeguse informatsiooni valguses on aga neid piire kõvasti ületatud. Palju olulisem on aga see, et Euroopa Liidus tegutsevad avalikult sellised IT valdkonnaga seotud firmad ja korporatsioonid, mis osutusid NSA agentideks, need on hundid lambanahas. Nende korporatsioonide nimed on ka avaldatud: need on Microsoft (alates 2007), Yahoo! (2008), Google (2009), Facebook (2009), Paltalk (2009), YouTube (2010), AOL (2011), Skype (2011) ja Apple (2012). Kaks esimest hõivati president Bushi ajal, ülejäänud juba praeguse Obama administratsiooni poolt.

Olen alati võidelnud internetivabaduse eest (k.a anonüümsete kommentaatorite õiguste eest); vähemalt siis, kui olin Riigikogus, oli see ka meie erakonna ametlik positsioon. Mul pole põhjust arvata, et see on vahepeal muutunud. Lähtudes asjaolust, et PRISMi rakendamine on Euroliidus seadusvastane, saatsin täna eurokomisjoni presidendile José Manuel Barrosole järgmise kirja (koopia eurokomisjoni Eesti esinduse juhile Hannes Rummile):

 

Härra President

Nagu me oleme teada saanud, jälgib NSA programm PRISM Euroopa Liidu kodanike elektroonilisi tegevusi, seal hulgas e-kirjade sisu ja privaatseid vestlusi. President Barack Obama ja NSA direktor Keith Alexander on selle sisuliselt omaks võtnud. Nad on selliseid meetmeid põhjendanud: need väldivad terrorirünnakuid ja kaitsevad USA kodanike elusid. Mis puutub USA kodanike õigustesse, siis neid tagab USA õigussüsteem. Kahjuks ei taga USA õigussüsteem aga kuidagi EL-i kodanike õigusi. Praegu on protestilaine suunatud NSA vastu, kuid luureagentuuri ülesandeks ongi spionaaž. Teine lugu on NSA agentidega, kes tegutsevad avalikult EL-i territooriumil ja kes on seotud ebaseaduslike tegevustega. Nende agentide nimed on järgmised: Microsoft, Yahoo!, Google, Facebook, Paltalk, YouTube, AOL, Skype, Apple. Kuna sellised toimingud on vastuolus Euroopa Liidu põhiõigustega, siis minu sügava veendumuse kohaselt peaks Euroopa Komisjon kuni praeguse kriisi lahendamiseni nende korporatsioonide töö EL-i territooriumil peatama.

 

Lugupidamisega

Mihhail Lotman

Tartu Linnavolikogu juht

Tallinna Ülikooli professor Tartu Ülikooli vanemteadur

 

 

Allikas: Mihhail Lotmani kodulehekülg

Foto: commons.wikimedia.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt