14. juuni 2013 kell 16:29
Uuringukeskuse Pew ja The Washington Posti korraldatud telefoniküsitlus, mis viidi läbi 6. – 9. juunini, näitas, et suurem osa ameeriklasi ei pane oma privaatsuse rikkumist pahaks, kui see aitab terrorismiohtu vähendada.
Uuringu kohaselt arvab 56% ameeriklastest, et rahvusliku julgeolekuagentuuri (NSA) programm, mille raames jälgitakse miljonite elanike kõneeristusi, on terrorismi uurimise aktsepteeritav vorm. 41% vastas, et selline tegevus on lubamatu.
Uuring korraldati pärast Edward Snowdeni paljastusi USA jälgimisriigi ulatuse kohta, kuid paljastustel ei tundu olevat avalikule arvamusele nii suurt mõju, nagu oodata oleks võinud.
62% vastajatest arvas, et föderaalvalitsuse jaoks peakski privaatsuse tagamisest olulisem olema võimalike terrorismiohtude uurimine. Vaid 34% ei ole nõus uduse terrorismiohu nimel oma privaatsusest loobuma.
Huvitav on see, et hoiakud ei ole eriti märgatavalt aastate jooksul muutunud. Jaanuaris 2006 esitati vastajatele küsimus: “NSA on terrorismiga seotuses kahtlustatavaid inimesi uurinud ilma kohtuorderita nende kõnesid salaja pealt kuulates ja nende e-kirju lugedes. Kas see on lubatav?” Millele 51% vastas jaatavalt ja 47% eitavalt. Nüüd oli väide sõnastatud: “NSA on saanud salastatud kohtuordereid, et jälgida miljonite ameeriklaste telefoniväljavõtteid terrorismi uurimiseks. Kas see on lubatav?”.
Kui üldprotsentides pole drastilist muutust, siis hoopis teine pilt avaneb, kui vaadata, kes on jälgimise pooldajad ja vastased poliitiliste vaadete lõikes. 2006. aastal, kui võimul oli vabariiklaste president George Bush, oli privaatsuse rikkumisega nõus 75% republikaane ja vaid 37% demokraate. Nüüd aga, kui võimul on demokraatide president Barack Obama, on republikaanide jaoks muutunud privaatuse küsimus oluliseks ja privaatsuse rikkumisse suhtub soosivalt 23% võrra vähem vabariiklasi. Samal ajal on demokraatide toetus tõusnud 27%. Sellest võib järeldada, et iga neljanda ameeriklase suhtumine privaatsuse kaotamisse sõltub sellest, kes parasjagu võimul on.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et mis ameeriklasi puudutab, ohverdas Edward Snowden oma hea elu, tuleviku, perekonna ja kodu täiesti asjatult, sest USA elanike hirmutamine (pea olematu) terrorismiohuga on olnud üliedukas ja nähtavasti ka pöördumatu.
Allikad: Pew Research, Infowars
Foto: writersandartists.co.uk
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.