Austria endine siseminister Kickl: millal veel peaks riik olema neutraalne, kui mitte täna? 

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. märts 2023 kell 9:58



Peale Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi videokõnet parlamendis ütles Austria endine siseminister, vabaduspartei (FPÖ) juht Herbert Kickl pressikonverentsil, et Austria peaks neutraalsuse osas võtma eeskuju II maailmasõja aegsest Šveitsist. Kickl rõhutas, et parlament ei tohiks olla lavaks ühegi sõdiva poole esindajale, mis muidugi kehtib ka Venemaa kohta.

 

30. märtsil toimunud videokõnes toodi välja, et Austria sõnul ei luba riigi neutraalsus sõjalises konfliktis osaleda ja kuigi Viin toetab Ukrainat poliitiliselt, ei saa ta relvi saata, vahendab Reuters.

Herbert Kickl kritiseeris tunde pärast Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi virtuaalset kõnet parlamendis, et sealne istung oli “võlts” ja “lavastus”. Pöördudes nende erakondade poole, kes Zelenskõi kõne juures viibisid, ütles Kickl: “Ühe erakonna vastutustundetud poliitikud hävitavad neutraalsust.” FPÖ parlamendirühm oli nimelt protestiks lahkunud istungisaalist enne Zelenskõi kõnet, kajastas ka Delfi. 

FPÖ juht kritiseeris kõnes osalenud erakondi, öeldes, et nad on “USA ja NATO asendusagendid” ja “neutraalsuse murdjad”, kuid nad hävitasid “usaldusväärse neutraalsuspoliitika aluse”. Ta süüdistas neid, “valgusfoori koalitsiooni ebamõistlikkuses”, nagu ta neid nimetas, “silmakirjalikus jamamises” seoses neutraalsusega. 

Viiest parlamendiparteist on FPÖ-l alamkojas suuruselt kolmas kohtade arv. Arvamusküsitluste kohaselt on neil kerge edumaa opositsiooniliste sotsiaaldemokraatide ja kantsler Karl Nehammeri konservatiivide ees, kes valitsevad koalitsioonis koos vasakpoolsete rohelistega, märgib Reuters.

 

Parlament ei tohi pakkuda lava ühelegi sõdiva poole esindajale 

Kickl rõhutas, et parlament ei tohiks olla lavaks ühegi sõdiva poole esindajale. Muidugi kehtib see ka Venemaa kohta. Sõjast rääkides võttis ta selle kokku järgmiselt: sõda Ukrainas ei ole olnud midagi muud kui “USA ja NATO sõda Venemaa vastu”. Euroopa Liit omakorda on nüüd peaaegu võrdne NATO Euroopa haruga. Ainuüksi sel põhjusel peab Austria selgelt tunnistama oma neutraalsust. 

Ta ütles, et FPÖ on ainus Austria erakond, kes on pühendunud aktiivsele ja järjekindlale neutraalsuspoliitikale. Sest FPÖ ei kuulu mingil juhul neutraalsuse hauakaevajate hulka. Kickli arvates on ta pigem “tulevikumudel”, mistõttu jääb ta alati neutraalsuse eest seisma. Ta tõi näiteks Teise maailmasõja aegse Šveitsi. 

Sellega seoses kutsus ta ka teisi erakondi üles näitama lõpuks oma värve neutraalsuse osas ja jätma kõrvale “puhta silmakirjalikkuse”. Ukraina sõda silmas pidades püstitas ta küsimuse: millal veel peaks neutraalne riik olema neutraalne, kui mitte täna? 

 

Allikad: Exxpress, lingid artikli sees

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt