Huumor kuubis: koroonapettuse arhitektid püüavad libameditsiini ohjeldada?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. oktoober 2023 kell 18:25



Foto: Pixabay (Sabine_999, succo) + Canva

Pole teab mis suur üllatus, et meie sotsiaalministeeriumis on valminud uus seaduseelnõu ehk rahvatervishoiu seaduse eelnõu, mis näeb ette trahvid inimestele, kes kutsuvad sotsiaalmeedias või mujal üles tarbima mürgiseid aineid, mille näitena on nimetatud MMS-i ja kärbseseent. Kui eraisiku trahvimäär võib sel juhul olla maksimaalselt 1600 eurot, siis ohtlikke soovitusi jagavat juriidilist isikut ähvardab kuni 80 000 euro suurune trahv. Üsna irooniline uudis selles valguses, et rahva tundmatu mürgiga, mida nimetati “elupäästvaks vaktsiiniks” poolsunniviisiliselt täistoppimise eest ei vastuta keegi, rääkimata sellest, et kedagi trahvitaks… 

 

Terviseminister Riina Sikkut ütles eelnõu tutvustades, et uues rahvatervishoiu seaduses on põhimõtteline muutus libaraviga tegelejate suhtes: nimelt annab seadus terviseametile õiguse alustada järelevalvet ja määrata trahv, juhul kui keegi pakub näiteks konnamürki, MMS-i või kärbseseent.

“See ei hõlma kõiki asju, mille tõenduspõhisuses on alust kahelda, aga puudutab seda osa, mis on tõesti inimesele ohtlik,” selgitas Sikkut. Ehk see tähendab, et avalikult ei tohi üles kutsuda selliste ainete tarbimisele, mis osutuvad terviseameti laboris mürgiseks ja tervisele ohtlikuks.

“Mida inimene kodus teeb, seda ei saa valvata, aga vastutus on sellel, kes teenib selle pealt raha, et inimestele mürke sööta. Ei tohi avalikult pakkuda kaupa, mis on tervisele ohtlik. Ka taimeosad, jahvatatud pulbrid – kui need on mürgised, ei tohi avalikult nende tarbimisele üles kutsuda,” kirjeldas minister.

Uus seadus peaks plaanide kohaselt hakkama 1. jaanuarist 2025 ning alates sellest sekkub ohtlike üleskutsete tegijate tegevusse terviseamet. See tegevus võib tähendada näiteks kärbseseene soovitamist sotsiaalmeedias, kohalikus lehes või reklaamplakatil.

 

Kui eelarve vajab täitmist, siis saab alati trahve koguda

Seadus näeb ette ka trahvimäärad. Juriidilise isiku puhul ulatub võimalik trahvisumma kuni 80 000 euroni, eraisikut saab aga trahvida kuni 200 trahviühikuga (selle ühiku suurus on praegu neli eurot, uuest aastast aga kaheksa eurot ehk kokku ulatuks eraisiku trahv maksimaalselt 1600 euroni)

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmann märkis siiski, et trahve määratakse üksnes juhul, kui muul viisil olukorda lahendada ei suudeta ning esimene samm on alati teenusepakkujaga suhtlemine.

Ka Sikkut ütles, et seadusemuudatus ei tähenda, et 2. jaanuaril 2025 hakkaks terviseamet massiliselt trahvikviitungeid välja saatma ning oluline on nõustamine.

 

Rangemad raamid ka koolitoidule, tätoveerimisele ja solaariumile

Lisaks nn libameditsiinile on seadusesse haaratud hulk teisi valdkondi, näiteks keskkonna- ja toitlustamise nõuded lasteaedadele, koolidele ning haiglatele. Peale selle keelatakse tätoveerimisteenus, mille puhul süstitakse või sisestatakse tätoveerimistint silmamuna sisse.

Eelnõule on lisatud ka määrus, mis puudutab lasteaialaste toitlustamist ja Sikkut tõi vaidlusaluse küsimusena välja selle, kas keelata lasteasutuste toidus poolfabrikaatide kasutamine. Sellesse arutellu on kaasatud eri ministeeriumid ja tervise arengu instituut ning eelnõuga plaanib ministeerium välja tulla järgmise aasta esimeses kvartalis.

Rangemad raamid lubatakse seada ka näiteks koolipuhvetites pakutavale toidule, mille müümist plaanitakse hakata rangemalt reguleerima.

Sotsiaalministeeriumi uues rahvatervishoiu seadus peaks hakkama asendama alates 1995. aastast kehtivat rahvatervise seadust.

 

Allikas: ERR

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt