Vanemlusmentor Tanel Jäppinen: kas sa kuulud oma lapse mõjuisikute nõukokku?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. oktoober 2023 kell 18:27



Fotokollaaž: rahumeelnevanemlus.com + Hakase_ / Getty Images Pro + Canva.com

Ilmselt on iga Eesti lapsevanem kuulnud Tanel Jäppinenist ja tema Rahumeelse vanemluse podcastist ja Facebooki grupist. Jäppinen on sertifitseeritud vanemlusmentor (Jai Institute of Parenting, San Diego, USA) ja ta keskendub teaduspõhise, lapsest lähtuva ja rahumeelse vanemluse toetamisele. “Lisaks sellele, et julgustada lapsevanemaid tegema rohkem teadlikke valikuid, mis tuginevad nende enda pere väärtustele, on üheks minu eesmärgiks tõsta isade kaasatust laste kasvatamises,” kirjutab ta oma kodulehel

 

Tema “Positiivse ja rahumeelse vanemluse” Facebooki grupiga on liitunud enam kui 21 tuhat eesti lapsevanemat, iga-aastasest tasuta rahumeelse vanemluse (virtuaalsest) lühikursusest on osa võtnud juba enam kui 35 tuhat lapsevanemat!

Käesoleval nädalal on Jäppineni sulest ilmumas Rahumeelse vanemluse käsiraamat: Kuidas luua lapsega usaldusväärne ja tugev suhe, kust Telegram.ee sai loa avalda ühe seni ilmumata katkendi!

 

Raamatu tutvustus: enamik vanemlikke väljakutseid on tegelikult hõlpsasti lahendatavad suhteprobleemid

Keegi meist ei ärka hommikul üles mõttega, et tahaks täna lapsega halvasti käituda. Muideks, ka lapsed ei ärka hommikul üles kindla plaaniga vanemaid närvi ajada. Laps, kes on vanematega turvalises ja lähedases suhtes, on avatud juhendamisele, mõjutusele ja koostööle. Tugev suhe vanemaga on lapsele otsekui Põhjanael, mis suunda näidates kujundab lapse moraalset kompassi ja väärtushinnanguid. Selline suhe toetab lapse arengut ja annab parima hüppelaua iseseisvaks eluks.

Just sellest see raamat räägibki – kuidas luua, hoida ja taastada lähedast ja armastavat suhet, jäädes samaaegselt lapse jaoks autoriteediks, kelle järgi laps loomupäraselt joondub.

“Rahumeelse vanemluse käsiraamatu” suhtepüramiidi kontseptsioon aitab lapsevanemal ja lapsel jõuda sellise suhteni. Suhtepüramiidil on neli taset ning need on omavahel hierarhilises seoses:

  • lapse turvatunne
  • lapse suhtevajadused
  • igapäevane vanemlus
  • üks-ühele kvaliteetaeg

Raamatust leiad selged arusaamad ja juhised, kuidas olla lapsele turvaline täiskasvanu, millised on lapse kuus suhtevajadust ja kuidas neid täita, millised on eakohased ootused ja piirid ning kuidas jõuda sügava psühholoogilise läheduseni, mis kestab ka pärast lapse täiskasvanuks sirgumist.

 

Katkend peatükist “Kas sa kuulud oma lapse mõjuisikute nõukokku?”

Vanemlusnõustaja Joshua Wayne võrdleb lapse ja vanema vahelist suhet suurte ettevõtete ja brändidega. Suurtel ettevõtetel on nõukogu, kes panustab ettevõtte kasvu ja paneb paika selged pikaajalised eesmärgid, on juhtkonnale mentoriks ja räägib kaasa oluliste otsuste tegemisel ja strateegiate valikul. Sarnaselt on ka meie lastel oma mõjuisikute nõukogu. Selle „organi“ liikmed on meie lapsele otsekui mentoriks ja eeskujuks, mõjutades lapse ja noore igapäevaseid ja ka eluliselt märgilisi valikuid, väärtushinnanguid, uskumusi, maailmapilti, eesmärke ja seda, milliseks täiskasvanuks ta soovib kasvada.

Väikelapse mõjuisikute nõukogus on enamasti lapse perekond – vanemad, õed-vennad, vanavanemad ning lähisugulased, kes võtavad lapse elust aktiivselt osa. Lapse kasvades hakkab mõjuisikute nõukogusse lisanduma inimesi väljastpoolt pereringi. Teismelise mõjuisikute nõukogust leiab päris kirju seltskonna: sõbrad ja iidolid, kellest laps lugu peab (muusikud, näitlejad, sportlased) ning viimasel ajal trügivad sinna üha tugevamalt ka sotsiaalmeedia suunamudijad. Välised mõjutused pakuvad lapsele laiemat arusaama maailmast ja aitavad kujundada tema identiteeti. Need mõjutused võivad olla positiivsed, aga võivad ka konkureerida vanemate autoriteetsuse ja mõjuvõimuga, kui vanematel puudub lapse või noorega lähedane ning usalduslik suhe. Sellise turvalise suhte olemasolul ei ole sõprade konkureerimine vanemate mõjujõuga normaalne.

Lapsevanematena on meil vähe kontrolli selle üle, kes nõukogusse kuuluvad, aga loodetavasti on mõjuisikute seas ka vastutustundlikke täiskasvanuid, kellele läheb lapse käekäik siiralt korda: õpetaja, treener, sugulane. Teiste täiskasvanute rollist meie lapse elus räägime lähemalt peatükis „Kiindumusküla“. Päris kindlasti peaks lapse mõjuisikute nõukogus olema vähemalt üks lapsevanem, sest vanematel on unikaalne omadus, oskus ja võimekus esindada oma lapse pikaajalisi huvisid. Isegi kui meil ei õnnestu olla selle nõukogu esimees või esinaine, on meie kõige olulisem eesmärk püsida oma lapse mõjuisikute nõukogus lapse täiskasvanuks saamiseni ja miks mitte ka edasi. Ükskõik kui heade kavatsustega, osavad või osavõtlikud me lapsevanematena ka poleks, on vanemluse aluseks usalduslik ja lähedane suhe meie ja lapse vahel. Selles peitub vanemliku autoriteedi saladus ja see suhe tagab ka meie püsimise oma lapse mõjuisikute nõukogus.

 

Loe pikemalt: Tanel Jäppinen “Rahumeelse vanemluse käsiraamat: Kuidas luua lapsega usaldusväärne ja tugev suhe” (2023)

PS. Kuni 12. oktoobrini on avatud raamatu eeltellimine soodushinnaga (ja lisaks raamatule saad kaasa boonused)!

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt