Tahad, et koroonapettus ei korduks? Just praegu kogutakse kogu Euroopas allkirju kodanikualgatusele, mille eesmärgiks on, et Euroopa Komisjon võtaks vastu õigusaktid, mis kindlustaks inimväärikuse kaitsmise ja teadva nõusoleku tunnustamise ning suurendaks läbipaistvust ja teabele juurdepääsu Euroopa Liidu otsustusprotsessides (EL-i ametnike korruptsioonivastane seadusandlus).
Eesmärgid jagunevad kahte blokki ja on lahtiseletatuna järgmised:
1: Inimväärikuse säilitamine ja teadva nõusoleku tunnustamine
Kutsume Euroopa Komisjoni üles esitama ettepanekut soovituse kohta võtta vastu liikmesriikidele suunatud õigusakt teadva nõusoleku määratluse kohta, millega edendatakse inimväärikuse, vabaduse ja kehalise autonoomia ülimuslikkust Euroopa Liidus. Selles õigusaktis tuleks esikohale seada järgmised peamised põhimõtted.
Individuaalse autonoomia ja isikupuutumatuse austamine: edendada individuaalse autonoomia, puutumatuse ning ebainimliku ja inimväärikust alandava kohtlemise keelamise aluspõhimõtteid meditsiinilises kontekstis. Tunnistada, et teadva nõusoleku andmine tähendab, et igal inimesel on õigus teha teadlikke otsuseid oma tervishoiu- ja ravivõimaluste kohta tema enda ja tema laste jaoks.
Vaba nõusoleku säilitamine kõikides tingimustes: vaba nõusolek on hädavajalik nii teadusuuringutes (kliinilised uuringud) kui ka raviolukordades, isegi hädaolukordades. Nende aluspõhimõtete järgimist ei saa ühelgi põhjusel peatada. Erandid ei ole lubatud. Teadva nõusoleku andmine peaks olema vabatahtlik ilma liigse survestamise või sundimiseta.
Täpse, arusaadava ja kättesaadava teabe esitamine: patsientidele tuleb anda täpset ja kättesaadavat teavet nende tervisliku seisundi, kättesaadavate raviviiside ning võimalike riskide ja kasu kohta. Läbipaistev teabevahetus tervishoiutöötajate ja patsientide vahel on hädavajalik.
Kliiniliste uuringute ja meditsiinitoimingute terviklik mõistmine: patsiendid peaksid täielikult mõistma kliiniliste uuringute, meditsiinitoimingute või ravi olemust, eesmärki, riske ja võimalikku kasu, et teha teadlikke otsuseid.
Nõusoleku andmisest keeldumise või selle tagasivõtmise õiguse tunnustamine: üksikisikutel on õigus keelduda nõusoleku andmisest või see tagasi võtta oma raviteekonna mis tahes etapis, ilma et neile avaldataks põhjendamatut survet või sundi. Tervishoiuteenuste osutajad peaksid patsientide otsuseid austama ja tunnustama.
2: Läbipaistvuse ja kodanike mõjuvõimu suurendamine
Palume Euroopa Komisjonil võtta vastu õigusakt, millega parandatakse ELi otsustusprotsessides läbipaistvust ja juurdepääsu teabele:
Suurema läbipaistvuse kohustus, mille kohaselt tuleb avaldada päevakorrad, koosolekute protokollid, sisearuanded, e-kirjad ja SMSid.
Lobitöö avalikustamiseks lobistide (mitte üksnes organisatsioonide) nimede avaliku registri loomine ja selles nende suhtluse ELi ametnikega registreerimine.
Salajaste kohtumiste keelamine: ELi ametnikud ei tohiks üksi osaleda salajastel kohtumistel, kohal peaksid olema kodanike ning kohalike, riiklike ja Euroopa Parlamendi liikmete esindajad.
Avaliku huvi hindamine erahuvidest olulisemaks: tuleks luua mehhanismid, et hinnata avaliku huvi levimust võrreldes erahuvidega, eelkõige seoses ärisaladustega, mis võivad mõjutada selliseid avaliku poliitika eesmärke nagu rahvatervis.
Rikkumiste eest karistuste kehtestamine: neid eeskirju rikkuvatele ELi ametnikele tuleks kehtestada tõhusad sanktsioonid ja karistused.
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.