26. juuni 2013 kell 8:58
Vaba elektriturg jätkab eestlaste rahakottide tühjendamist. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi hinnangul on peamine probleem Balti riikide ühisel elektriturul elektritootjate erinev käitumine. “Kui Eesti pakub oma võimsuseid Nordpoolspoti kaudu turule, siis ei tee seda ei Läti ega ka Leedu suured elektritootjad, mistõttu elektribörsil ei ole kajastatud Läti hüdrojaamade ega ka praegustest ebanormaalsetest turuhindadest oluliselt madala tootmise omahinnaga Leedu gaasil töötavad elektrijaamad,” selgitas ministeeriumi pressiesindaja Rasmus Ruuda BNS-ile.
“Kindlasti ei ole see aktsepteeritav ja sellekohaseid märkusi on Läti ja Leedu suunal juba tehtud,” lisas ta. Elektribörsil Nord Pool Spot oli teisipäevane elektri börsihind Balti riikides 103,85 eurot megavatt-tunnist, samal ajal kui Soomes oli see 50,13 eurot megavatt-tunnist.
Ministeeriumi hinnangul peaks kõikide märkide järgi hinnasurve varsti oluliselt vähenema. Samas on ministeeriumil koos konkurentsiametiga kavas hinnata Balti elektriturgude monopoolses situatsioonis olevate elektrituruosaliste käitumist, vajadusel konsulteerida Euroopa Komisjoni konkurentsi peadirektoraadiga ja leida võimalus regulatiivse keskkonna loomiseks, millega välistatakse Eesti elektritarbijatele kõrge elektri hinna tekitamine lõunanaabrite elektridefitsiidi tõttu.
Kuna elektrituruhinna selline kõikumine kõigutab turukorralduse usaldusväärsust põhimõtteliselt, siis tuleb teha väga põhjalik analüüs.
“Taolised börsihinna kõikumised on küll ekstreemsed ja mittetavapärased, samas on elektri börsihind oma olemuselt kõikuv ja elektritarbijatel võimalik ennast selle vastu kaitsta läbi fikseeritud hinnaga elektripaketi sõlmimise,” ütles Ruuda. “Täna ostab valdav osa elektritarbijatest elektrit fikseeritud hinnaga ja taoline börsihinna kõikumine neid ei mõjuta.”
Alates esmaspäevast on korralises hoolduses 1300-megavatine Valgevene-Leedu elektriühendus, korralises hoolduses on Eesti Energia kaks energiaplokki ja avariiremondis kaks energiaplokki ning ka Estlink merekaabli kaudu Soome elektrihind on kohati hinnaga 120 eurot megavatt-tunnist, mille põhjuseks on hooldused Soome elektriühenduste ja –tootmisvõimsuste juures, põhjendas ministeerium kõrget elektrihinda.
Nordpoolspoti andmetel saavad hooldused läbi erinevatel aegadel selle nädala vältel.
Allikas: BNS
Pilt: gizmodo.com.au
Toimetas Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.