18. juuni 2024 kell 14:26
Rahaliselt ebastabiilsed riigid otsivad uusi lahendusi oma majanduse stabiliseerimiseks. Esimene riigina tänavu aprillis osaliselt kullastandardi kasutusele võtnud Zimbabwe võitles enne selle kehtestamist kuni 500-protsendilise hüperinflatsiooniga. Alates kullastandardi kasutuselevõtust on inflatsioon alanenud ja Zimbabwe dollari ZIG (Zimbabwe Gold) vahetuskurss stabiliseerunud.
Vahetuskurss paranes USA dollariga võrreldes 1 : 40 000-lt 1 : 15 000-le. See viitab sellele, et kullaga tagamise tõttu on usaldus valuuta vastu suurenenud.
Nüüd on juba teises Aafrika riigis, Ghanas juttu kullastandardi kehtestamisest. Sellest teatas käimasoleva valimiskampaania ajal üks erakond, kes soovib vähendada Ghana valuuta Cedi volatiilsust ja kõikumisi. Kullaga tagatud rahasüsteemi idee on luua suurem stabiilsus ja usaldus, eriti kõrge inflatsiooni ja ebakindlate vahetuskursside ajal. Ghana käivitas juba 2021. aastal riigisisese kullaostuprogrammi, et suurendada kodumaist kullavaru, toetamaks kullaga tagatud valuutat.
“Väikestele Aafrika riikidele nagu Zimbabwe ja Ghana võib kullastandard pakkuda märkimisväärset kasu,” kommenteerib Saksa väljaandele Focus investeerija ja ettevõtja Sebastian Hell. “See võib vähendada valuuta kõikumisi ja suurendada investorite usaldust. Selle tulemusena hoitakse ja kasutatakse valuutat, mitte ei kasutata USA dollarit. Inflatsiooni saab vähendada ka seetõttu, et rahapakkumine on seotud olemasoleva kullavaruga. See hoiab ära rahapakkumise ülemäärase laienemise poliitikute või keskpankade poolt.”
Kuigi Ghana kullastandardi ideed arutatakse praegu valimiskampaania ajal, on tegelik rakendamine endiselt ebakindel. Täieliku kullastandardi vastuvõtmiseks peaks Ghana oma kullavarusid märkimisväärselt suurendama, mis nõuaks olulisi finantsinvesteeringuid.
Kui Ghana aga kullastandardi edukalt kasutusele võtab, võib see kujutada endast huvitavat majanduseksperimenti ja inspireerida teisi riike sarnaseid meetmeid võtma. See aga ei avalda praegu olulist mõju maailma kullahinnale, kuna vajaminevad kogused on maailma kullaturuga võrreldes väikesed.
Allikas: Focus
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.