Vatikani panga juurdlusega seoses vahistati preester

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuni 2013 kell 19:34



 

Seoses korruptsioonijuurdlusega Vatikani panga (IOR) tegevusse on vahistatud üks katoliku kiriku preester, vahendas Itaalia meediat BNS. Kinnipeetu on Lõuna-Itaalias asuva Salerno preester Nunzio Scarano, kes ei ole piiskop, nagu ajaleht Corriere della Sera varem oma veebilehel teatas, ütles Vatikani meedianõunik Greg Burke. 

 

Preester tagandati umbes kuu aja eest Vatikani varahaldusametist (APSA), kuna tema ülemused said teada, et tema tegevuse asjus on algatatud juurdlus, ütles Vatikani pressiesindaja Federico Lombardi.

Scaranoga koos vahistati üks endine Itaalia luureteenistuse liige ja finantsist, neid süüdistatakse plaanis toimetada seadusevastaselt 20 miljonit eurot Šveitsist Itaaliasse. Väidetaval kuulus raha Scarano sõpradele ja see toodi Itaaliasse endisele salateenistuse agendile Giovanni Maria Zitole kuuluva eralennukiga. Zito olevat saanud tehingu eest 400 000 eurot.

Ajalehe La Repubblica andmetel on Salerno prokuratuur algatanud Scarano suhtes juurdluse rahapesu kahtlustuse alusel. “Nad kutsusid teda Monsignor 500, sest tema käsutuses oli nii palju 500-euroseid, mida ta kasutas Lõuna-Itaalias oma sõprade raha pesemiseks,” kirjutas leht.

Scarano IOR-i pangakonto uurimine viiski panga väidetava kuritegevuse jälile. Itaalia meedia on ühtelugu kirjutanud IOR-i anonüümsetest kontodest, mida on kasutanud organiseeritud kuritegevus rahapesuks ja muuks otstarbeks.

IOR sai veebruaris endale uue juhi, kui ametisse astus sakslane Ernst von Freyberg.

Panga ülesannete hulka ei kuulu raha laenamine, küll aga haldab see varasid seitsme miljardi euro väärtuses. Euroopa rahapesuvastane komitee Moneyval auditeeris Vatikani panka eelmisel aastal ja nüüd viib IOR selle esitatud soovitusi ellu.

 

Pank ei ole ainus kahtlane Vatikani äri  kuidas on lood kinnisvaraga?

The Guardian kirjutas, kuivõrd massiivse ulatusega on Vatikani salajane kinnisvaraimpeerium. Londoni ühes kallimas piirkonnas on terved kvartalid Vatikani omanduses olevat kinnisvara, kus asuvad investeerimispangad ja juveliirid. Samuti omavad nad kinnisvara Pariisis ja Šveitsis.

Katoliku kirik on aastate jooksul läbi offshore-firmade üles ehitanud rahvusvahelise kinnisvaraportfelli, kasutades väidetavalt aluskapitalina sularaha, mis saadi Mussolinilt selle eest, et kirik tunnustas 1929. aastal Itaalia fašistlikku režiimi. Loomulikult on varade tegelik omanik väga hoolega varjatud saladus, milles selgusele jõudmiseks pidi tegema hoolikat uurimistööd erinevates Teise maailmasõja aegsetes arhiivides, sest praegu vara omanikuks märgitud firmade tegelikke omanikke ei avaldata.

 

Allikad: BNS,  The Guardian

Loe lisaks: New York Times,

Foto: mysticpolitics.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt