Roosilõhnaline kuldjuur – põhjamaade ženšenn aitab vähendada stressi ja suurendada võimekust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. oktoober 2024 kell 17:07



Roosilõhnaline kuldjuur on üks tõeliselt vägev Põhjamaade ravimtaim. Teda teatakse ja kasutatakse juba aastatuhandeid ning on viimasel poolsajandil andnud põhjust ka teaduspõhisteks uuringuteks. Kuldjuur on nagu põhjamaade ženženn – adaptogeenne taim, mis toetab üldist heaolu, aitab kehal kohaneda stressirohkete olukordadega ja tasakaalustab füsioloogilisi protsesse. 

 

Kuldjuure kasvukoht ja välimus

Roosilõhnaline kuldjuur kasvab üsna karmis kliimas, näiteks Põhja-Euroopas, Kesk-Euroopa mägedes, Islandil, Gröönimaal, Kesk-Aasias mägistes tundrates jne. Taime kasvukoha eelistused on pehmelt öeldes kesised –kivised nõlvad, kaljud, ojade ja jõgede kaldad, kivised sood. Huvitav on teada, et kuldjuur vajab ühe kasvutingimusena üsna suurt õhuniiskust, muidu kipuvad lehed närtsima. Seepärast, hoolimata karmi kliima taluvusest, päris põhjas teda pigem ei kasva, kuna seal on liiga kuiv. Eesti looduses roosilõhnaline kuldjuur ei kasva, kuid teda saab meil edukalt aias ja põllul kasvatada.

Roosilõhnaline kuldjuur on mitmeaastane lihavate mahlakate lehtedega taim, mis võib kasvada kuni 50cm kõrguseks. Õied on helekollase või punakaspruuni värvusega ning on koondunud varre tipus asuvasse tihedasse lamedasse õisikusse. Taime risoom on tugev, mugulataoline. Kui tema juurt kraapida või see katki lõigata, lõhnab selle värske lõikekoht nagu roos. Juurt kraapides tuleb nähtavale ka kuldkollane või oranžikas kiht, millest ilmselt tuleneb ka tema nimetus ’kuldjuur’.

 

Karmides tingimustes kasvav adaptogeenne taim

Roosilõhnaline kuldjuur on adaptogeen. Adaptogeensetel taimedel on omadus toimida kehas just seal, kus vaja ning nad aitavad kaasa biokeemilise tasakaalu taastumisele. Selliste taimede ühine nimetaja on asjaolu, et nad aitavad organismil erinevate keeruliste oludega – nii vaimse kui füüsilise stressiga – kohaneda. Seepärast soovitatakse kuldjuurt näiteks sportlastele füüsilise ja vaimse võistluspingega toime tulemiseks ning mägironijatele kõrgmäestikutingimustega paremaks kohanemiseks.

Kuldjuur kasvab toitainevaesel pinnasel karmis kliimas. Sellistes tingimustes elavad taimed talletavad endasse rohkesti aineid ja ühendeid, mis aitavad rasketes oludes vastu pidada. Tahes tahtmata tekib mõte, et see on ka põhjus, miks kuldjuur stressiolukordades nii tõhus organismi toetaja on.

 

Mõju meie tervisele

Roosilõhnalise kuldjuure kasutamist minevikus saadavad müstilised lood sellest, kuidas taim aitab tuua surematust. Kuldjuurt peetakse viikingite erakordse tugevuse põhjuseks. See oli Hiina Keisri ja Mongoli arstide salajane mitmete haiguste puhul kasutatav ravim. Siberi rahvad on ammustest aegadest taime juurt töövõime suurendamiseks kasutanud. Kuldjuure kasvukohti hoiti salajas ja need olid suure väärtusega – nii eriliseks on seda taime läbi ajaloo peetud. Eesti üks tuntuim ja väekaim teadmamees ja ravitseja, teadlase taustaga Aleksander Heintalu ehk Vigala Sass pidas kuldjuurt üheks oma lemmiktaimeks, millest ta kirjutas ka oma PhD teadustöö.

Tänapäevased teadusuuringud toetavad traditsioonilist kuldjuure kasutamist toonikuna energiataseme tõstmiseks ning üldise toonuse ja elujõu suurendamiseks. On leitud, et taime tarvitamine tugevdab immuunsust ning tõstab kehalist ja vaimset vastupidavust.

Uuringuid on näidanud, et kuldjuure tarvitamine suurendab mõtteerksust, parandab õppimisvõimet ja mälu ning vähendab vigade tekkimist. Seepärast on taime soovitav kasutada näiteks eksamite perioodil, et parandada keskendumisvõimet, vähendades samal ajal eksamipinget. Roosilõhnalist kuldjuurt on hea pikal pimedal põhjamaisel kaamose ajal tarvitada – ta aitab kaasa üldise vaimse seisundi paranemisele, vähendades nii võimalust talvemasenduse tekkimiseks. Taimest võib olla abi ka valu ja peavalu leevendamiseks.

Kuldjuurt võiks tarvitada haigustest taastumise perioodil, kuna ta aitab parandada organismi üldist terviklikku seisundit ning saada tagasi energia ja elujõud.

 

Kuidas kuldjuurt kasutada?

Ravimina kasutatakse kuldjuurel eelkõige juurt ehk risoomi, mida korjatakse kohast, kus taim on saanud kasvada mitu aastat. Parim aeg selle korjamiseks Eestis on sügisel alates septembrist. Juur puhastatakse ja pestakse mullast, kuid ei koorita, sest vahetult koore all on väga olulised toimeained. Klassikaliselt juur kuivatatakse enne tarvitamist, kuid seda võib kasutada ka värskena.

Kuldjuurest saab valmistada teed, keetes droogi kümmekond minutit vees. Ent lihtsam on taime tinktuurina tarvitada (mida saad soetada näiteks siit – https://www.naturalinda.ee/toode/kuldjuur/), kuna seda saab vajadusel pudeliga taskus või kotis kaasas kanda ja sobival hetkel joogivee sisse tilgutada. Kuldjuurt tarvitatakse pikaajaliselt ja peab arvestama, et taime toime ilmneb alles 3-4 nädalase kasutamise järel.

 

Mida on hea teada enne kuldjuure tarvitama asumist

Nagu pea kõikide ravimtaimede, nii on ka roosilõhnalise kuldjuure puhul hea teada, millistel juhtudel tuleb taime ettevaatlikult tarvitada või hoopis hoiduda. Kuldjuurt ei ole soovitav kasutada, kui inimene on ärev, närviline, tal esinevad unehäired (v.a liigunisus) või kõrgvererõhutõbi. Nendes olukordades võib taim tasakaalustamise asemel hoopiski üle stimuleerida ning sümptomeid võimendada. Vahel võib juhtuda, et kuldjuur kutsub esile allergilisi reaktsioone – ka see võib olla ülestimulatsiooni tulemus.

Raseduse ajal on ettevaatuse mõttes paljud ravimtaimed vastunäidustatud. Sama kehtib ka kuldjuure puhul, et vältida äratõuke reaktsiooni või enneaegset sünnitust. Samuti on oluline, et taime ei manustataks rohkem kui ette nähtud – ei kehti see, et rohkem on parem. Üle annustamine võib kaasa tuua üleerutuvuse ning tõsta ka vererõhku.

 

Annika Nellis

Bioloog, taimravipraktik ja Hiina meditsiini terapeut, Naturalinda loodustoodete looja

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt