Eesti pole enam vaba riik: uue rahvatervishoiu seadusega jõustatakse tervisediktatuuri

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. detsember 2024 kell 10:23



Fotokollaaž: Riigikogu.ee ekraanikuvad + SvenKirsch / pixabay + Canva.com

Riigikogu võttis 11. detsembril lisaks hulgale maksutõusudele vastu ka uue rahvatervishoiu seaduse, millega muu hulgas parandatakse koolitoitlustuse kvaliteeti ning antakse alus sekkuda “libameditsiini” levitamisse. Sotsiaalministeeriumi teatel on laiaulatuslike mõjudega seaduse eesmärk tagada inimeste tervise parem kaitse ja luua soodne keskkond, et inimesed elaksid kauem tervena. Uus seadus, mis hakkab asendama 1995. aastal kehtestatud rahvatervise seadust, jõustub 1. septembril 2025.

Kahtlemata vajas varasem seadus kohendamist, kuid pandeemiapettusega hoo sisse saanud nõiajaht kõigele alternatiivsele on jätnud oma pitseri ka uuele seadusele.

 

Kohal olnud 91 saadikust hääletas eelnõu poolt 54, vastu 10 ja 27 jättis hääletamata – kes kuidas hääletas, saad vaadata Riigikogu lehelt.

Terviseminister Riina Sikkuti sõnul on kogu riigi arengu ja tuleviku jaoks eriti oluline kujundada lastele elu-, õpi- ja kasvukeskkond, mis toetab tervise hoidmist ning võimaldab neil seeläbi elada tulevikus kauem tervena. “Seadus seisab tervete laste eest. Näiteks on edaspidi lubatud solaariumi- ja tätoveerimisteenused vaid täisealistele, parandatakse koolitoitlustuse kvaliteeti, muudetakse mitmeid tervisekaitse nõudeid ja piiratakse libameditsiini,” ütles Sikkut.

Uus regulatsioon “seab reeglid otseselt tervisele ohtlike toodete ja teenuste kasutamisele, kehtestades piirangud mürgiste taimede, loomade ning taimsete ja loomsete produktide ning ohtlike kemikaalide kasutamisele.”

“Sellega luuakse esmakordselt alus sekkuda libameditsiini ja sellega seotud valeinfo levitamisse. Nimelt annab seadus terviseametile õiguse alustada järelevalvet ja määrata trahv, juhul kui tehakse üleskutseid kasutada näiteks konnamürki või MMS-i tervise hoidmise, kaitsmise või parandamise nimel,” selgitas sotsiaalministeerium pressiteate vahendusel.

Ilmselt on tarmukad ametnikud unustanud või otsustanud eirata aastatetagust MMS-i skandaali, mis päädis tõdemusega, et “neli kuud kestnud uurimise jooksul pole politsei leidnud kedagi, kelle tervise oleks MMS tuksi keeranud“.

Tuletame meelde ka, et Boliivia senat kiitis 2020. aasta suvel heaks kloordioksiidi mineraallahuse (MMS) kasutamise koroonaviiruse vastu võitlemiseks ning et koguni kaks Eesti terviseametnikku on tunnistanud, et MMS-i tarbimine lahjendatud kujul ei ole mitte kuidagi tervisele kahjulik. Ja kuidas ta saakski olla, kui tegu on muu hulgas joomiseks ja toiduvalmistamiseks mõeldud vee puhastajaga.

 

 

 

“On tähtis, et me ei tegele ainult probleemidega, kui need on juba tekkinud, vaid hoolitseme selle eest, et neid eos ennetada. Eestis on ligi 40 protsenti kõigist surmadest seotud riskikäitumisega ehk ennetatavad,” sõnas Sikkut. Siinkohal tuleb märkida, et suur osa surmadest on seotud toidu, alkoholi ja tubakatoodete liigtarbimise tagajärgedega.

 

Levitad “libameditsiini”? Saad kopsaka trahvi

“Eelnõuga muudetakse reklaamiseadust ja tarbijakaitseseadust, et laiendada terviseameti järelevalvepädevust ning anda ametile õigus ja kohustus teha inimeste tervise kaitseks järelevalvet toote või teenuse kauplemisvõtte, sh reklaami õiguspärasuse üle. Eelnõuga ajakohastatakse ka maksimaalseid trahvi- ja sunnirahamäärasid rahvatervishoiu seaduses ja osades eriseadustes, et need oleksid piisavalt mõjusad,” tutvustatakse eelnõud RK lehel.

Toome siinkohal välja ja trahvisummad, mis on riigil varuks inimestele, kes on näiteks otsustanud vastutuse oma tervise eest enda kätte võtta või soovivad oma kogemusi riigimeditsiinist erinevate praktikatega / meie ametitele võõraid teadusuuringuid jagada ka teistega.

Näiteks § 15. sätestab, et:

(1)  Juriidiline ega füüsiline isik ei tohi inimese tervise hoidmise, kaitsmise, edendamise või parandamise eesmärgil kutsuda avalikkust üles kasutama taimi ja loomi ega mistahes aineid ja segusid kehale kandmise või kehasse viimise teel, kui nende kasutamisega kaasneb oht inimese elule, tervisele või elukeskkonnale, välja arvatud juhul, kui see on eriseadusega reguleeritud teisiti.

(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud eesmärgil avalikkusele teenust ja tegevust tasuta või tasu eest kättesaadavaks tehes peab teenuseosutaja, kes sellises tegevuses kasutab taime või looma, veenduma teadusandmetele tuginedes või kui selline asjaolu on üldteada, et tegemist on kasutamise hetkel tervisele ohutu taime või looma või nende osa, eritise või muu taolisega, välja arvatud juhul, kui see on eriseadusega reguleeritud teisiti.

(3) Käesolevas seaduses taime kasutamisele kehtestatud nõudeid kohaldatakse ka seene, vetika, sambliku ja muu taolise kasutamisele, samuti selle eritise või osa kasutamisele värskena või säilitatuna mistahes säilitusviisil, sealhulgas tükeldatuna, pulbristatuna või jahvatatuna.

Jne.

Käesoleva seaduse §-s 15 sätestatud nõude või piirangu rikkumise eest karistatakse rahatrahviga kuni 250 trahviühikut ehk kuni 2000 eurot ning juriidilist isikut rahatrahviga kuni 80 000 eurot.

Seaduses sätestatud väärtegude kohtuväline menetleja on Terviseamet, seega kui vaadata, mida jõustas antud amet aastatel 2020-2022 olnud koroonapettuse ajal, siis võib menetluse usaldusväärsuse ja pädevuse osas igaüks omad järeldused teha.

Kuidas peab sellele seadusele vastu õigus ise oma keha üle otsustada või mõtte-, sõna- ja ajakirjandusvabaduse tervis, näitab aeg.

 

Mis uue tahvatervishoiu seadusega veel muutub

Uue seaduse järgi on solaariumi- ja tätoveerimisteenused lubatud vaid täisealistele. “Teadusuuringud näitavad, et inimestel, kes on elu jooksul vähemalt ühe korra solaariumi külastanud on 20 protsenti suurem tõenäosus haigestuda melanoomi kui solaariumit mittekülastavatel inimestel. Kui esimene solaariumikülastus on toimunud nooremas eas, tõuseb melanoomi haigestumise risk 59 protsenti, mis kasvab iga kasutuskorraga. Eestis on melanoom 15–29-aastaste seas üks enamlevinud vähkkasvajatest,” teatas ministeerium.

Sotsiaalministeerium märkis, et ka tätoveerimisega on seotud mitmed terviseohud, mis tulenevad peamiselt seal kasutatavatest värvainetest. Mida varasemas eas inimene nende ainetega kokku puutub, seda suurem on tõenäosus elu jooksul vähki haigestuda. Konkreetsed nõuded määratakse ka ilu- ja isikuteenustele, sealhulgas neid osutava isiku teadmistele ja oskustele.

Uue seaduse kohaselt kehtestab koolis müügiks pakutavale toidule nõuded kooli direktor, nende koostamisel saab direktor tugineda Tervise Arengu Instituudi koostatud juhendile, mis juba praegu on veebist leitav. Näiteks ei ole soovitatav müüa suhkru- ja soolarikkaid tooteid. Eelistada tuleb puu- ja köögivilju, täisteratooteid ja muid toite, mis toetavad tasakaalustatud toitumist.

Seejuures on Eesti üks väheseid Euroopa Liidu riike, kus ei ole seni koolides müügiks pakutavale toidule kehtestatud mingeid nõudeid. Kõigis EL-i riikides peale Eesti, Poola, Tšehhi ja Itaalia on seatud koolides toidule ja jookidele nõuded, teatas ministeerium.

Eelnõuga ajakohastatakse ja täpsustatakse ka kohalike omavalitsuste ülesandeid rahvatervishoiu valdkonnas ja viiakse need praktikaga kooskõlla. Kohalikel omavalitsustel on juba praegu suur vastutus elukeskkonna kujundamisel ning paljude oluliste teenuste pakkumisel, mis mõjutavad otseselt ka rahvastiku tervist.

Uues seaduses saab senisest selgemalt kirja osapoolte vastutus ja roll ning rakendatakse põhimõte “tervis igas poliitikas”. Ehk tervist ei saa hoida ja edendada tulemuslikult, kui seda teeb üksnes tervise valdkond. Oluline on, et ka teistes valdkondades arvestatakse tervisemõjuga, nende valdkondade eest vastutavad ministeeriumid võtavad otsuste tegemisel ja tegevuse kavandamisel arvesse mõju rahvastiku tervisele.

Rahvatervishoiu seadus ja selle määrused mõjutavad paljusid igapäevaseid teenuseid ja asutusi. Näiteks reguleeritakse rahvatervishoiu seaduse alusel keskkonna- ja toitlustamise nõudeid lasteaedadele, koolidele ning hoolekandeasutustele. Samuti sätestatakse rahvatervishoiu seaduse alusel nõuded näiteks elektromagnetväljadele, kosmeetikatoodetele, iluteenustele ning ujulatele, vahendab ERR.

Kahtlemata sisaldab uus seadus väga palju olulist ja vajalikku, ent selliste sõpradega, nagu uus rahvatervishoiuseadus, pole vaenlasi, nagu WHO pandeemialeping vajagi.

 

Allikad: ERR, Riigikogu, lingid artikli sees

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt