Kanada majandusprofessor: USA rahastab Egiptuses mõlemat osapoolt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2013 kell 21:52



 

Press TV-le andis intervjuu Kanada majandusteadlane Michel Chossudovsky, kelle sõnul ei ole välistatud, et Ameerika Ühendriigid rahastavad Egiptuses mõlemat osapoolt. “Egiptuse sõjaväes võivad olla erinevad auastmed, kuid lõppkokkuvõttes antakse neile käsklused Washingtonist,” sõnas professor.

 

Chossudovsky sõnul saab Egiptuse armee Ameerika Ühendriikidelt abi, mida ületab ainult Iisraeli poolt antav, ja see teeb neist olulised liitlased. Seega võib oletada, et riigipööre toimus Pentagoni heakskiidul.

“Minu arvates on väga ebatõenäoline, et kindral Abdul Aziz, kes on riigipöörde arhitekt, oleks tegutsenud ilma USA kaitseministri Chuck Hageliga nõu pidamata,” arvab ta.

“See muidugi ei tähenda kindlasti seda, et… Ma pean silmas, et on teatud vastuolud – on protestiliikumine, mis on suunatud Morsi valitsuse vastu ja on sõjavägi, mida toetab USA. Tegelikult toetab USA mõlemat poolt ja see on osa nende baas-strateegiast. Nad toetavad sõjaväge ja nad toetasid – mida nad enam ei tee – kuid nad toetasid Vennaskonda,” usub Chossudovsky.

Tema arvates on kogu protsessi manipuleeritud: “Protestijate hulka on infiltreerutud; Morsi opositsiooni toetasid USA fondid ja Mosmemivennaskonda toetasid salaja USA valitsus ja luureteenistused.”

Mehe sõnul viib see olukord sisekonfliktini, mis võib olla alguseks palju laiahaardelisemale nõrgestamise protsessile. “Peaksin mainima, et Gaza sektor on suletud. See konflikt ei mõjuta mitte ainult Egiptust, vaid palju suuremat ala, sest Egiptus asub Ameerika Ühendriikide jaoks väga strateegilises kohas – see on väravaks Aafrikasse,” ütles ta.

Chossudovsky on seisukohal, et USA strateegiaks on nõrgestada Egiptust rahvusriigina ehk siis kõiki omavahel tülli ajada. Ja seni on see neil õnnestunud üsna hästi.

Loe või kuula pikemat intervjuud Press TV-st.

 

Egiptuse relvajõud ei salli üleminekuperioodi nurjamise katseid

Egiptuse relvajõud teatasid teisipäeva õhtul, et ei kavatse sallida katseid nurjata riigi “rasket ja keerukat” üleminekuperioodi. Avaldus loeti ette riigitelevisioonis, vahendab BNS.

Egiptuse ajutise presidendi Adly Mansouri eestkõneleja teatas varem, et riigi uueks peaministriks nimetati majandusteadlane Hazem al-Beblawi ning asepresidendiks liberaalide juht Mohamed ElBaradei.

Mansour esitas teisipäeval üleminekuvalitsuse tegevuskava, mis näeb ette, et 15 päeva jooksul moodustatakse komisjon islamistide koostatud põhiseaduse muutmiseks. Tehtud muudatused pannakse nelja kuu jooksul rahvahääletusele ja seejärel on võimalik ilmselt 2014. aasta alguses parlamendivalimised läbi viia.

Tegevuskava on jõudnud juba tagasi lükata nii Moslemivennaskond kui ka senise presidendi Mohamed Morsi kukutamiseni viinud massimeeleavaldusi juhtinud rohujuuretasandi liikumine Tamarod. Sõjavägi kukutas Morsi möödunud kolmapäeval pärast nädala kestnud massimeeleavaldusi.

 

Kuveit pakub Egiptusele majandusabi

Kuveit pakkus Egiptusele nelja miljardi dollari suurust abipaketti. Pakett koosneb miljardi dollari suurusest abist, kahe miljardi dollari suurusest hoiusest Egiptuse keskpangas ja miljardi dollari väärtuses naftast ja naftasaadustest.

Ühtekokku on Pärsia lahe äärsed riigid pakkunud Egiptusele juba 12 miljardit dollarit abi alates ajast, mil sõjavägi kukutas president Mohamed Morsi.

Araabia Ühendemiraadid ja Saudi Araabia teatasid teisipäeval, et pakuvad Egiptusele vastavalt kolm ja viis miljardit dollarit abi.

 

Allikad: Press TV, BNS

Foto: Global Research

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt