Kas Florese inimene oli omaette liik?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. juuli 2013 kell 16:55



2003. aastal leidsid arheoloogid Indoneesiast Florese saarelt väikest kasvu inimlase luustiku. See liik sai leiukoha järgi nimeks Homo floresiensis. Peatselt algasid antropoloogide hulgas vaidlused, kas umbes 15 000 aastat tagasi elanud pisike inimene oli omaette liigi esindaja, kääbuskasvuline Homo erectus või hoopis mingit haigust põdev Homo sapiens, kirjutab TÜ teadusuudiste portaal Novaator.

 

Florese saare kunagist asukat arvatakse olevat põdenud näiteks Laroni sündroomi, mille tekitab kasvuhormoonide retseptorite mutatsioon. Samuti on kahtlustatud kilpnäärmepuudulikkust. Uusima uurimuse kohaselt oli Florese inimene ikkagi eraldiseisev liik.

USA ja Saksamaa ülikoolide uurimisrühma liikmed mõõtsid pisikese kolju korralikult üle ja võrdlesid seda erinevate inimese liikide koljudega. Homo sapiens’i puhul pandi võrdlusse nii terveid inimesi kui ka selliseid, kelle koljud olid erinevate haiguste tõttu moondunud. Nii loodud mudel näitas, et Florese inimese kolju sarnaneb rohkem väljasurnud inimliikidega kui Homo sapiens’iga. Uurimuse autori USA Stony Brooki ülikooli antropoloogi Karen Baabi kinnitusel on tõenäoline, et Florese inimene oli omaette liik.

 

Allikad: Novaator, PLoS One, Science Daily

Loe lisaks: Novaator

Foto: jameszaworskishumanoriginsblog.blogspot.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt