Kosmoloog väidab, et universum ei paisugi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. juuli 2013 kell 9:43



 

Alguses oli Suur pauk ja pärast seda on maailmakõiksus üha paisunud, on lühidalt tänapäevane teaduslik universumi lugu. Nüüd väidab üks Saksa teadlane, et universumi lugu on hoopis teistsugune – see ei paisu enam ammu ja Suures paugus ei olnud kogu universumi aine ühte punkti kokku surutud, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

Heidelbergi ülikooli füüsikateoreetik Christoph Wetterich kirjeldab võrguajakirjas arXiv avaldatud eelretsenseerimata kirjutises rangetele võrranditele toetudes universumi kosmoloogilist mudelit, milles galaktikad üksteisest ei eemaldu, kuid seevastu kõikide asjade mass aja jooksul kasvab.

Galaktikate kaugenemist ehk universumi paisumist on standardkosmoloogias järeldatud sellest tõsiasjast, et mida kaugemaid galaktikaid me teleskoobis vaatleme, seda punasemana paistab nende värv (punanihe).

Wetterichi mudelis on maailmaruum preagu staatiline ega paisu – kunagi ammu ta teadlase arvutuste järgi siiski paisus, kuid nüüd enam mitte.

 

 

Täispikk artikkel: ERR Teadus

Loe ka: Nature

Pilt: universetoday.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt