14. august 2013 kell 10:10
Jaapani tuumaohu jälgijad on välja kuulutanud, et Fukushima tuumajaamast igapäevaselt lekkiv 300 tonni radioaktiivset vett on paras hetk välja kuulutada erakorraline olukord. On selge, et TEPCO (tuumajaama haldav elektrienergiakompanii) on seotud kahe ja poole aasta pikkuse tohutult laialdase info varjamisega. Katastroofi mõjud on suuremad kui omal ajal Tšornobõlis ning tagajärgede likvideerimine võtab veel kümneid aastaid.
12 aastat TEPCO-s töötanud mees on kinnitanud, et tõenäoliselt on radioaktiivne vesi lekkinud ookeani tuumakatastroofi toimumisest saadik 2011 aasta märtsis. Teine töötaja on lisanud, et osadesse reaktorihoonetesse ei ole nad veel pääsenud, nii et ei saa välistada uute plahvatuste võimalust.
Hiljuti pidi TEPCO tunnistama, et 10 nende töötajat sattusid bussi oodates radioaktiivse vee alla, mis oli sattunud mingil moel üldkasutava vee süsteemi. Vett piserdatakse õhutemperatuuri jahutamiseks. Ei ole selge, kuidas sellesse süsteemi sattus tugevalt radioaktiivselt saastunud vesi. Radiatsiooni häiresignaalid helisesid piirkonnas nii pidevalt, et see häiris tööle keskendumist, ning firma leidis, et kõige lihtsam on alarmid välja lülitada ja teeselda, nagu poleks midagi valesti.
TEPCO salatsemine
TEPCO tunnistas alles õige hiljuti, et saastunud pinnavesi lekib ookeani. Ei oleks liialdus öelda, et nende poolt katastroofi mõõtmete varjamine on pannud riskiolukorda kümneid miljoneid inimesi, keda oleks pidanud varakult radiatsiooni ohust teavitama. Fukushima katastroofi hinnatakse oluliselt tõsisemaks, kui seda oli Tšornobõli tuumakatastroof ning selle teeb hullemaks see, et asi ei näi paranevat vaid pigem hullemaks muutuvat.
Kuidas on TEPCOl õnnestunud tõde nii kaua varjata? Vastus peitub suures osas Jaapani ühiskonnas, kus on tugevalt juurdunud sotsiaalne sarnasus ning individualismi ja „pea tõstmist“ peetakse halvaks tooniks. Vilepuhujaid tehakse maha ning sotsiaalse grupi sees on tugev surve säilitada iga hinna eest status quo, isegi siis kui selleks tuleb maha vaikida suur vale. Riigis, kus on terve muuseum selle kohta, mis toimus kahes Jaapani linnas II maailmasõja lõpul USA tuumapommi tagajärjel, on täielik vaikus nende endi elektrienergia kompanii tegevuse osas. Mis radiatsioon? Kui valitsus ütleb, et radiatsiooni pole, siis seda ei ole!
USA valitsus mängib seda mängu kaasa, sest üks suuremaid USA firmasid General Electric disainis ja ehitas Fukushima Daiichi tuumajaama. Nüüd on selge, et disainimisel ei olnudki keegi pikaajaliseid lahendusi silmas pidanud vaid see loodi teadmisega, et tulevikus tekkivate probleemidega tegeleb keegi teine.
Fukushima katastroof võib minna veel hullemaks
Paljud eksperdid usuvad, et uue plahvatuse toimumine on küllalt tõenäoline, ning selle tagajärjel vabaneks keskkonda tuhandeid kordi suurem kogus radioaktiivset materjali kui seni. Töölised teatasid, et kolmanda reaktori juurest on nähtud tõusmas veeauru, kuid TEPCO ei ole pidanud vajalikuks sellest rääkida. Terve põhjapoolkera on riskiolukorras, kuna mõned korporatiivsed bürokraadid leidsid, et on hea plaan ehitada tuumajaam piirkonda, kus hiidlaine juhtumise tõenäosus on suur. Ning kui juba probleem on tekkinud, siis selle asemel et vastutust võtta ja selle lahendamisega tegeleda, püütakse seda maha matta.
Valitsused saavad valetada riigivõla, tervishoiukulude, inflatsiooni ja töötuse kohta, kuid radiatsiooni kohta nad kaua valetada ei saa. Varem või hiljem ei ole võimalik enam füüsikanähtust eitada. Tuumaekspert Malcolm Grimston kommenteerib uudistekanalile RT, et praeguseni ei ole veel selge, kui suur kogus tuumakütust sulas ning kus see on. Ta arvab, et tuumajaama koristustöödeks kulub veel kümneid aastaid, kuna hetkel puudub vastav teadmistepagas, kuidas seda kõige paremini teha. Sellest hoolimata väidab ta kooskõlas Jaapani valitsuse ja TEPCO seisukohaga, et vaevalt sellest olukorrast püsivaid ja pikaajalisi tervisekahjusid tuleneb. Seega on olukord selline, et kuigi tunnistatakse, et tegemist on suurema katastroofiga, kui Tšornobõlis toimunu, on see inimestele täiesti ohutu!
Vaata ka RT uudislõiku:
Vaata ka 2011. aastast pärit pressikonverentsi, kus Austraalia füüsik Helen Caldicott räägib sellest, kuidas Fukushima katastroof on palju laiaulatuslikum, kui seda oli Tšornobõl:
Allikad: Rise Earth, ABC, Bloomberg, CS Monitor, Project World Awareness
Loe ka: Energy News
Foto: ekraanikuva
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.