Mobiiliga rääkimine muudab sülje koostist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. august 2013 kell 11:15



Kuna mobiiltelefonid on rääkimisel süljenäärmetele lähedal, püstitasid Tel Avivi Ülikooli uurijad eesotsas Dr Yaniv Hamzanyga hüpoteesi, et telefonist tulev kiirgus võib muuta sülje koostist. Võrreldes mobiiltelefoni rohkelt kasutavaid inimesi nendega, kes telefoni ei kasuta, tehti selgeks, et telefoneerijate süljes olid mürgiste peroksiidide ja vabade radikaalide tekke tõttu kujunenud oksüdatiivse stressi tasemed hoopis kõrgemad. Oksüdatiivne stress on protsess, mis kahjustab kogu rakustruktuuri, sh ka DNA-d, olles vähi peamiseks riskiteguriks, kirjutab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Uuringus analüüsiti 20 intensiivselt (vähemalt kaheksa tundi koos, enamasti aga lausa 30-40 tundi kuus) mobiiltelefoni kasutava inimese süljeproovi. Nende sülje koostist võrreldi kontrollgrupiga, mille moodustasid kurdid inimesed, kes telefoni ei kasutanud või ei tõstnud seda kunagi kõrva juurde. Selgus, et telefoniga rääkijate sülje oksüdatiivse stressi tasemed olid kontrollgrui omadest oluliselt kõrgemad.

Autorite hinnangul esineb kudedes ja näärmetes, mis telefoni lähedal paiknevad, suur oksüdatiivne stress. Sellise stressi poolt põhjustatud kahjustus seostub rakuliste ja geneetiliste muutustega, mis põhjustavadki kasvajate arengut.

Teadlased plaanivad oma uurimistööga edasi minna ning selgitada välja, kas mobiiliga kõneledes muutub sülje koostis kiiresti või on tegemist pikaajalise protsessiga.

 

Allikad: ERR, MD India

Foto: footage.shutterstock.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt