29. august 2013 kell 14:30
Sel sügisel avavad oma uksed mitu uut kooli. Esimesena võtsime luubi alla Tartu Luterliku Peetri Kooli, järgmiseks tutvustame Püha Johannese Kooli Tallinnas. Küsimustele vastas kooli juhtiva sihtasutuse juhatuse liige Marrit Andrejeva.
Kuidas tuli idee avada uus kool?
Kooli-idee tuli rühmal lastevanematel-õpetajatel, kel on kooliminekueas lapsed. Soovisime, et kristlikud väärtused, millele on üles ehitatud kodune elu, ümbritseksid lapsi ka koolis. Tahtsime luua kooli, kus laps end arenedes hästi tunneb, kus valitseb koostöö, mitte konkurents.
Kui kaua võtsid aega ettevalmistused – ruumide leidmine, lubade taotlemine, personali otsimine?
Ettevalmistused said alguse 2012. aasta alguses. Õpetajate ring kujunes kiiresti, koolitusloa saime augustis ja päris oma maja otsimine jätkub.
Kuidas te otsisite personali? Ilmselt soovisite, et töötajad jagaksid kõiki teie vaateid. Kui kerge või raske oli selliseid inimesi leida?
Õpetajate leidmine polnud keeruline. Kooli asutajad moodustavad õpetajate tuumiku, ülejäänud õpetajad on tee meieni leidnud kergesti – ju siis on kooli idees midagi, mis köidab. Kõikide vaadete jagamine pole eeltingimuseks, ühisosa suureneb pidevalt koolituste ja koos töötamise kaudu. See on ühise kasvamise kool, ka õpetajatele.
Mis eristab teie kooli teistest, ka teistest kristlikest koolidest?
Päris oma nägu kujuneb uutel koolidel välja tegutsemise käigus. Püha Johannese koolis on väiksemad klassid kui tavakoolides, kasutame lõimitud õpet, kujundavat hindamist, lapsed õpivad esimesest klassist alates kahte võõrkeelt. Lisaks teadmiste edastamisele peame oluliseks ka seda, mis jääb silmale nähtamatuks – iga inimese, nii lapse kui õpetaja sisemist tööd iseendaga, püüdlemist ilusa ja hea poole.
Milline on õigeusu roll kooli toimimisel?
Kooli idee sündis Nõmme Ristija Johannese koguduseliikmetest lapsevanematel ja õpetajatel. Kooli tuumik koosneb õigeusklikest kristlastest. Nende maailmavaateline lähtekoht ja inspiratsiooniallikas on sajanditepikkune idakiriku traditsioon.
Kool ise on aga avatud kõigile lastele, hoolimata nende perede usutunnistusest. Eeldame kristliku maailmavaate aktsepteerimist. Lapsed on oma valikutes vabad, usupropagandat kooli poolt ei toimu. Lähenemine usuõpetuses pole moraliseeriv ega välist dogmaatikat pealesuruv.
Milline on kooli suhe riikliku õppekavaga?
Püha Johannese kooli õppekava põhineb riiklikul õppekaval ja kooli kontseptsioonil. Uus põhikooli riiklik õppekava 2010. aastast on justkui meile loodud, kuna seab rõhu väärtuskasvatusele, ainetevahelistele seostele ja lapse isiksuse tasakaalustatud arengule.
Seminar “Kujundav hindamine: inimese kuju, hind ja väärtus” Tallinna Õpetajate majas 17. mail 2013
Mille alusel otsustate, keda kooli vastu võtta ja keda mitte?
Vastuvõtul on otsustavaks lapse kooliküpsus, mitte teadmised. Olulist rolli mängib perekonna motivatsioon ja väärtushinnangud. Eelisjärjekorras võetakse vastu õdesid-vendi, et hoida perede terviklikkust.
Kui palju õpilasi uuest aastast teie koolis alustab?
Kooliteed alustavad 15 tüdrukut ja 18 poissi.
Kuidas on kool seotud Rocca al Mare Kooli ja Vanalinna Hariduskolleegiumiga?
PJK ei sündinud tühjale kohale. Olemasolevate hästi toimivate koolide käidud tee ja parimad küljed on heaks lähtekohaks uue kooli loomisel. See, et Rocca al Mare kool ja Vanalinna hariduskolleegium on PJK SA asutajate hulgas, pole seega juhuslik – toetume mõlema kooli kogemusele oma kooli üles ehitades, võttes eeskujuks VHK kristlikud väärtushinnangud ja Rocca al Mare haridusuuendusliku tegevuse.
Püha Johannese kool ei ole samas juriidiliselt ega finantsiliselt sõltuv Rocca al Mare koolist ega Vanalinna hariduskolleegiumist, tegemist on iseseisva ja isemajandava kooliga.
Rocca al Mare kool on igati – nii moraalselt, finantsiliselt kui ka materiaalselt – aidanud kaasa PJK loomisele. Kui erakorraliste asjaolude tõttu peatub või lõpeb PJK-l õigus õppetöö läbiviimiseks põhikirja järgses kooliastmes või puuduvad selleks vajalikud majanduslikud tingimused, võimaldab RaM kool PJK õpilaste õppe jätkamise nende koolis. Erakorraliste asjaolude ilmnemisest teavitatakse RaM kooli viivitamatult, mille järel pooled lepivad kokku PJK õppetöö jätkamise võimalustes või õpilaste RaM kooli üle viimise tingimustes läbirääkimiste teel.
Püha Johannese Kooli-sihtasutus-tähistas 20. mail esimest sünnipäeva ja tänas abilisi.
Kes kooli rahastab?
Üheksa kuuga ja vabatahtlikkuse alusel on kooli algatusrühm teinud ära palju tööd: koostasime kooli kontseptsiooni ja eelarve, õpetajate kolleegium on koos käinud selle aasta suvest, toimunud on mitmeid koolitusi, regulaarselt toimuvad sihtasutuse juhatuse ja nõukogu koosolekud, valminud on kooli koduleht ja alanud õpilaste registreerimine.
Kool otsib aktiivselt rahastajat, kes aitaks katta kooli loomisega seonduvad esialgsed kulud. Praegu on suurimaks väljakutseks oma maja leidmine, soovitavalt Nõmmel, ja ruumide ning sisustuse rahastamine. Alternatiivina kaalume algusaastatel tegutsemist tagasihoidlikemates tingimustes, rendipinnal. Kooli tegevuse rahastus tuleb riiklikust pearahast, õppemaksust ja kohaliku omavalitsuse toetusest.
Uuri lisaks Püha Johannese Kooli kodulehelt.
Fotod: PJK
Stinne Loo
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.