Savisaar salastas 132 000 euro eest linnaametnikele määratud preemiad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. september 2013 kell 9:00



Tallinna keskerakondlasest linnapea Edgar Savisaar määras mai lõpus oma töötajatele viie kuu töö eest preemiaid kokku 132 000 euro ulatuses ja pani oma käskkirjadele saladuskatte 2020. aastani, vahendab Postimeest BNS.

 

Tulemustasusid on ametnikele makstud Tallinna linnas varem ja makstakse edaspidi, kuid varem pole seda varjatud. Ka ei hinnatud ametnike töötulemusi läinud aastal nii pingsalt poole aasta pealt. Sel aastal pidas aga Savisaar vajalikuks määrata linnakantselei töötajatele, linna eri osakondade inimestele ja linnaosavanematele tulemuspalk ja vastav otsus hakkas kandma märget “asutusesiseseks kasutamiseks”, mis tähendab, et dokument ei ole avalik seitse aastat, kirjutab Postimees.

Päring andmekaitseinspektsiooni, kontrollimaks selle salatsemise õiguspärasust, ei jätnud linnale võimalust, kuna inspektsioon teatas: “Teen teabevaldajale täitmiseks kohustusliku ettekirjutuse: eemaldada tulemustasude käskkirjadelt ebaseaduslikud juurdepääsupiirangud ja edastada teabenõudjale soovitud käskkirjade koopiad.” Andmekaitseinspektsioon lisas hoiatuse, et ettekirjutuse täitmata jätmise eest karistatakse väärteo korras rahatrahviga kuni 300 trahviühikut.

Postimehe teabenõudele vastas linnakantselei. Varem teavitas kantselei andmekaitseinspektsiooni, et on ettekirjutuse vaidlustanud Tallinna halduskohtus. Inspektsiooni võimalik trahvisumma ehk 1200 eurot ei tohtinuks linnavalitsust eriti heidutada, kui vaadata, kui heldelt on nad maksumaksja rahaga töötajaid premeerinud.

Näiteks linnasekretär Toomas Sepale määras linnapea käskkirjaga 2013. aasta I poolaasta eest 29. mail 3050 eurot tulemustasu. Teine sama päeva käskkiri näeb ette tulemuspalga kõigile linna ametiasutuste juhtidele ja linnaosavanematele. Summad jäävad vahemikku 1100–2640 eurot, kõik kokku 34 600 eurot, kirjutab Postimees.

Ajaleht toob esile, et linnaosavanemad on eranditult Keskerakonna liikmed. Kõige tulemuslikum töö oli Lasnamäe vanemal Olga Ivanoval, Põhja-Tallinna vanemal Karin Tammemäel ja Haabersti linnaosa vanemal Marek Jürgensonil, kes teenisid igaüks lisaraha 2220 eurot.

Kolmas käskkiri, seekord linnasekretär Toomas Sepa allkirjaga 31. maist 2013 määrab linnakantselei teenistuste ja osakondade töötajatele “2013. aasta I poolaastaks püstitatud eesmärkide saavutamise, teenistujate töötulemuste ja erinevate valdkondade direktorite ja osakondade juhatajate ettepanekutest lähtuvalt” tulemuspalga kogusummas 94 340 eurot.

Postimees palus juurdepääsupiirangute kohta selgitusi linnapealt või linnavalitsuse esindajalt, kuid nood loobusid sellest ja palusid kõigile küsimustele vastata linnasekretär Toomas Sepal. Sepa selgitusel on tulemuspalga maksmise aluseks selle aasta 1. aprillil jõustunud uus avaliku teenistuse seadus (ATS), mille järgi võib kalendriaasta jooksul ametniku põhipalgale juurde maksta kuni 20 protsenti ametniku aasta põhipalgast.

“Tulemustasu maksmise otsustab iga ametiasutuse juht, võttes aluseks arenguvestluse, tööplaanides, ametijuhendites ja muudes dokumentides kokku lepitud eesmärkide täitmise,” ütles Sepp Postimehele. Tema sõnul on teenistujate väärtustamine linna jaoks personalipoliitika prioriteet ja aitab kvaliteetselt täita avalikke ülesandeid. “Tulemuspalka määrates ei vaata keegi taevasse. Tegemist pole subjektiivse valikuga.”

Tallinna linnavolikogu aseesimehe, sotsiaaldemokraat Jaak Juske sõnul pole sellist tasuskeemi volikogus arutatud. “See on ennekuulmatu ja lubamatu salatsemine,” ütles Juske.

Tallinna volikogu liige, Reformierakonnaga liitunud Ain Seppik leidis, et tegemist on sama skeemiga, mis Savisaare raamatu autoritasude puhulgi. “Poole aasta pealt pole mingit tarvidust maksta tulemuspalka. Miks teha seda valimisaastal? Selleks, et katta partei valmiskulusid,” ütles Seppik. “Minu sõnade tõenduseks on see, et summad üritati salastada.”

Andmekaitseinspektsiooni ettekirjutuse vaidlustamist kohtus põhjendas Sepp sellega, et linn ei ole rahul riigi poliitilise valikuga ja sukeldus seaduste tõlgendusvormidesse. “Uue ATS-i kohaselt on loodud lisaks ametnikele uus grupp – töötajad. Tegemist on riigi poliitilise valikuga, kus Tallinna ettepanekuid teenistujate ametnikeks ja töötajateks jaotamise otstarbekuse küsimuses pole arvestatud,” põhjendas Sepp.

 

 

Allikad: BNS, Postimees

Foto: tallinn.ee

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt