Käevõru, mis asendab paroole, autovõtmeid ja sõrmejälgi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

8. september 2013 kell 14:00



 

Kümme aastat kestnud projekti Bionym teadus- ja arendustegevuse tulemusena tuleb avalikkuse ette seade nimega Nymi – käevõru, mis suudab asendada paroole, autovõtmeid ja isegi sõrmejälgi.

 

 

„Sõrmejäljelugeja ja silmaskanner ei ole sugugi paremad kui tavaline internetis kasutatav keskpärane salasõna,” väidab Dr Karl Martin. „Sinu nägu ja silmade vikerkest on füüsilised omadused, mida saab kergesti varastada, sest jätate need igale poole.” Õnneks on Dr Martinil üks hea idee, mida ta plaanib kõikjal kasutada – meie telefonidest kuni välisukse avamiseni, rääkimata autoistme täpselt sobivaks sättimisest. Selleks ei pea me tegema muud kui kandma käevõru.

Martini startup projekt kannab nime Bionym, mis pärast kümneaastast arendustegevust tuleb avalikkuse ette enda esimese seadega. Nymi käevõru keskendub inimese elektrokardiogrammile, mis ei mõõda südame löögisagedust, vaid südame elektrilist aktiivsust. Inimese EKG sõltub südame suurusest, positsioonist ja füsioloogiast ning see on igal inimesel unikaalne – sama unikaalne kui inimese sõrmejälg, kuid erinevalt viimasest, ei saa enda EKGd jätta prillidele, akendele või telefonidele. Just seda EKGd kasutabki Bionym inimese tuvastamiseks.

Kui panna Nymi käevõru enda käele ja sellele teise käega õrnalt vajutada, moodustub nn täielik ring, mille abil saab Nymi teha vajalikud mõõtmised. Edasi kinnitab käevõru pidevalt, et sina oled võru kandev isik ning tunnetab, kui oled parasjagu ühenduses nutitelefoni või tahvelarvutiga.

Nymi kõige suurem kasu oleks siiski paroolide vallas, Martin ütleb, et see on probleem, mis ootab lahendust juba tükk aega. “Minu jaoks on paroolid kõige jubedam asi üldse… enne Nymit kasutasin ma paroolihaldurit. Kuid minu mobiiltelefonis see ei tööta, ma pean kõigepealt parooli kopeerima ja alles siis saan kasutada. See on kohutav!”
Google on selle probleemi lahendmiseks mingeid samme teinud, kuid enamus neist töötavad USB-pulga või sõrmejälgede peal. Nymi lubab olla mõlemat – rohkem turvalisem ja elegantsem.

Isegi kui see ei ole tema toode, mis selle ülemaailmse probleemi lahendab usub Martin, et ta on koos teistega esirinnas. “Kas sa arvad, et 100 aasta pärast peame ikka mäletama kõiki oma paroole ja kandma kaasas oma võtmeid? Ma loodan et mitte.”

 

 

 

Allikas: VabaMeedia, The Verge

Pilt: www.medicaldaily.com

 

Toimetas Meeli Seermaa

 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt