Türgi vangistab “allumatuid” ajakirjanikke

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. veebruar 2013 kell 11:35



 

Euroopa Liit alustas ühinemisläbirääkimisi Türgiga juba aastaid tagasi, kuid ikka ja jälle saavad takistuseks tüliõunad nagu suhete loomine Küprosega, kurdi vähemus ja sõnavabadus.

Sõnavabaduse osas pole mingit edasiminekut olnud, pigem vastupidi. Eelmisel aastal raporteeris USA-s asuv ühendus Piirideta Reporterid (Reporters Without Borders), et Türgi juhib pretsedenditult vangistuses hoitavate ajakirjanike edetabelit. Eelmise detsembri seisuga oli Türgi vanglates vähemalt 70 meediatöötajat: neist 42 ajakirjanikku ja neli assistenti olid kinni peetud otseses seoses nende tööga.

Türgi ajakirjanike ühendus on eelmise aasta esimesel poolel andnud teada veelgi suuremast vangistatud reporterite arvust – 94 inimesest –, kellest rohkem kui pooled on kurdi päritolu.

Türgi valitsus selles kõiges aga midagi imelikku ei näe, vaid nimetab kinnipeetavaid terroristideks. Terrorismi kahtluse korral on inimesi vastavate seaduste tõttu väga lihtne kinni pidada. Uurimise alustamiseks piisab ka anonüümsest vihjest ning vabadusekaotus võib kesta väga pikka aega enne ametliku süüdistuse esitamist.

Nii juhtus ka ajakirjanik Nedim Seneriga, kelle vabadus võeti kahesajaks päevaks süüdistatuna ohtlike dokumentide omamises ja valitsusametnike solvamises. Ta ise arvab aga, et sattus põlu alla oma raamatu tõttu, milles uuris ühe teise Türgi ajakirjaniku surma asjaolusid. Praegu on mees küll vanglast väljas, kuid tema protsess alles käib ja teda võib oodata kuni 15-aastane vabadusekaotus.

Ajakirjanikud pole muidugi Türgis ainsad, keda represseeritakse. Kinnipidamisasutustesse satuvad ka üliõpilased, õppejõud, arstid ja teised vaimsesse eliiti kuuluvad inimesed, kes julgevad valitsust kritiseerida. Tihti tuuakse kinnipidamise põhjuseks seotus salajase valitsusvastase organisatsiooniga, mille olemasolu, liiatigi siis veel liikmeid, pole suudetud kunagi tuvastada. Paljud arvavadki, et see üliohtlik terroriorganisatsioon eksisteerib vaid ametlikes dokumentides ja riigijuhtide peades.

Allikad: Russia Today, RWB, New Yorker

Loe lisaks: Postimees

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt