9. september 2013 kell 19:52
Esmaspäeval paisati Postimehe vahendusel avalikkuse ette põllumajandusministeeriumiga seotud korruptsioonijuhtum, mis sai alguse juba taasiseseisvumisaja alguses. Lühidalt öeldes teenis ministeerium, ja aitas eraettevõtjatel teenida, õigusjärgsetele omanikele tagastamata ligi 3000 hektari suuruse maa pealt. Et igaüks ise omad järeldused teha saaks, avaldab Telegram oma lugejatele ka korruptsiooni tõendava dokumentatsiooni (lingid dokumentidele on märgitud teksti sees rasvaselt).
Lisaks ministeeriumile on loosse segatud ka Eesti Maaülikool (endine Eesti Põllumajandusülikool). Allpool viidatud dokumentidest võib lugeda, et kunagine põllumajandusminister Ivari Padar põhjendas maade riigipoolset kasutamist vajadusega säilitada seal asuvat Põllumajandusülikooli õppebaasi. Tõde on aga see, et kõnealuseid maid kasutas enamasti hoopis AS Tartu Agro.
Postimees avaldas 9. septembril Helgi ja Toomas Marga juhtumil põhineva artikli, kus avaneb huvitav pilt – selle asemel, et 1940-ndatel aastatel võõrandatud maid õigusjärgsetele omanikele tagastada, andis ministeerium need tasu eest kasutada eraettevõttele. Telegramile teadaolevalt esitas Marga 1. augustil taotluse sundvõõrandatud ja tänaseks AS Tartu Agrole väljarenditud katastriüksuse tagastamiseks selle õigusjärgsele omanikule. Taotluse adressaatideks olid: peaminister Andrus Ansip, põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, rahandusminister Jürgen Ligi, maa-ameti peadirektor Raivo Valner, õiguskantsler Indrek Teder, riigikontrolör Alar Karis ja Tartu maavanem Reno Laidre. Tegu ei ole esimese korraga – mitmed inimesed on juba aastakümneid oma Tartu ümbruse maid tagasi taotlenud.
Postimehe artiklis räägib praegune põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder, kuidas tema on nüüd asja uurimiseks kokku pannud komisjoni ning ajab süü oma eelkäijate kaela. Seeder aga räägib ainult sellest, et Tartu Agrole lubatud odav rendihind on riigile kahjulik, kuigi tegelik probleem peitub maa tagastamata jätmises. Oma kommentaari lõpus paberlehele mainib ta mokaotsast: “Töörühm uurib, kas on võimalik ära teha midagi õigusjärgsete omanike huvides.”
Huvitav on see, et Seeder pani uurimiskomisjoni kokku alles nüüd, kuigi ühest 2008. aasta artiklist selgub, et ta oli asjast väga hästi teadlik juba vähemalt viis aastat tagasi ning ütles tookord, et õigusjärgsetel omanikel on võimalus oma huvide kaitseks kohtusse pöörduda.
Seda, kuidas seoses toimunuga õigustavad end endine ja praegune põllumajandusminister ja teised looga seotud isikud, saad pikemalt lugeda esmaspäevasest Postimehest.
Telegram sai tänu asjasse pühendatud anonüümseks jääda soovivatele isikutele ligipääsu korruptsiooni tõendavale dokumentatsioonile, mille ka oma lugejatele uurimiseks avaldame. Margade taotlusega saad tutvuda siin. Dokumendis on detailselt välja toodud kogu maadega seotud korruptsioon alates aastast 1999 ja Maaülikooli (Põllumajandusülikooli) roll.
Kinni hoitakse ka kunagise EV riigivanema Jaan Tõnissoni järeltulijate maid
Skandaali on segatud ka endise Eesti Vabariigi peaministri, riigivanema ja välisministri Jaan Tõnissoni pärijad, kellele senini tagastamata maad endiselt meelehärmi valmistavad. 26. augustil esitasid Hilja Valk ja Heldur Jaan Tõnisson eelpool loetletud riigiametnikele ühistaotluse järelvalvemenetluse algatamiseks.
Et igaüks saaks ise asjadega tutvuda, paneb Telegram välja lingid Valgu ja Tõnissoni taotlusele, Maaülikoolile saadetud teabenõudele, Tartu maakonna komisjoni otsustele ja taotluses märgitud Eesti põllumajandusministri käskkirjadele 46, 66, 131, 136 ja 176.
Jaan Tõnissoni pärijate vägikaikaveost ministeeriumiga on aastal 2000 kirjutanud ka Eesti Päevaleht.
Mariann Joonas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.