Milles peitub uue iPhone’i tõeline oht?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. september 2013 kell 17:40



Su iPhone teab, kellele sa helistad. Ta teab, kus sa parasjagu oled. Uus mudel seob selle kõigega ka pöidlajälje. Mitmete jälgimisskandaalide poolt ettevaatlikuks tehtud inimesed jagavad internetis infot uuest sõrmejäljelugejast ja ennustavad, et tegu on viisiga, kuidas luua ülemaailmset sõrmejälgede andmebaasi.

 

Uus iPhone varustati sõrmejäljelugejaga, et seade oleks turvalisem ning telefoni sisule ligipääs kasutaja jaoks mugavam. Väidetavalt ei viitsi pea pooled nutitelefonide kasutajatest oma telefoni parooli alla panna, kuid telefonides on harilikut väga palju tundlikku informatsiooni. Sõrmejälje abil saab oma telefoni ilma koodi sisestamata lahti lukustada ning kinnitada muusika ja rakenduste ostusoovi, mida tuli enne teha salasõnaga.

Uue telefonimudeli esitlusel kinnitasid Apple’i esindajad, et sõrmejälg talletatakse telefonis ning seda ei saadeta turvalisuse huvides üle võrgu. Kuid et ka Apple oli üks nendest firmadest, mille nimi kerkis üles NSA jälgimisskandaalis, on paljud inimesed umbusklikuks muutnud. Hiljuti selgus, et NSA-l on võimalusi iPhone’idesse sisenemiseks ning andmete allalaadimiseks ning nii ei ole ka sõrmejälje saamine protsessorilt võimatu.

Iseküsimus on aga see, milleks sellist andmebaasi koostada. Kui NSA-l on niigi ligipääs pea igale poole, kaasa arvatud iPhone, siis ei ole neil sõrmejälge vaja selleks, et inimese järgi nuhkida. Kui nad soovivad kedagi süüdi lavastada ja süütu inimese sõrmejäljed mõnda kuriteopaika jätta, siis inimese sõrmejäljed pole mingi eriti salajane informatsioon – me jätame neid päevas lugematuid kordi kõikjale, kus me midagi puudutame ning nii on tahtmise korral seda informatsiooni võimalik igalt poolt saada.

Niisiis on sõrmejäljelugeja puhul tegemist lisaga, mis teeb telefoni tõepoolest turvalisemaks ja mugavamaks. NSA-le sõrmejälje teadasaamine palju juurde ei annaks ning kui inimesel on biomeetriline pass, on sõrmejäljed niigi juba andmebaasi talletatud.

Sõrmejälgede kogumisest kordi ohtlikum on aga ilmselt see, et me harjume neid andma. Üha tihemini tuleb oma isikut kõikjal tuvastada ning üha karmimaks läheb kontroll. Kui kunagi olid sõrmejäljed puhtalt kuritegudega seotud, siis varsti on see kõige tavalisem isiku tuvastamise vahend, mille peale me enam isegi ei mõtle. Harjume, et oleme pideva jälgimise all ning seotud tuhandete süsteemide ja andmebaasidega, mis meie elusid kontrollivad.

Näiteks USA-s asuvas Disneylandis on juba üle viie aasta kasutusel sõrmejälgede lugemise süsteem, mis peaks justkui kindlustama selle, et teemapargi pilet oleks seotud konkreetse inimesega. Kuid see on ka geniaalne viis lapsi ilma küsimusi esitamata sõrmejälgi andma õpetada. Nii toimub vaikne kuid pidev liikumine üha laiahaardelisema politseiriigi poole ilma, et keegi tähelegi paneks, mis täpselt toimumas on. Oleme lihtsalt tänulikud, et kõik asjad meile lihtsamaks ja mugavaks on tehtud ning ei adugi, millal muutub meie elu nii kontrollituks ja pingutusevabaks, et meenutame rohkem mõttelagedalt laudas mäluvaid lüpsilehmi kui valikuvabadusega indiviide.

 

 

Allikad: Atlantic Wire, The Blaze, Wired, BoingBoing 

Foto: appleinsider.com

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt