13. september 2013 kell 13:16
USA kosmosesond Voyager 1, mis alustas lendu 1977. aastal, on esimese tehisobjektina lahkunud Päikesesüsteemist, teatas Ühendriikide kosmoseagentuur NASA neljapäeval. Voyageri teadusmeeskonna juhtivliige Ed Stone nimetas seda “inimkonna ajalooliseks hüppeks tähtedevahelisse ruumi”.
Teadlaste arvates ületas Voyager “piiri” juba 2012. aasta augustis. Plutooniumist toidet ammutav sond on Päikesest praegu ilmselt ligi 19 miljardi kilomeetri kaugusel, rääkis California tehnoloogiainstituudis töötav Stone. Pea 36 aastat teel olnud kosmosesondi täpse asukoha üle on mõnda aega vaieldud, sest Päikesesüsteemist lahkumisest märku andma pidanud seade läks ammu rikki.
Kuigi spekuleeritud on asja üle ennegi, teatas NASA nüüd ametlikult, et Voyager on väljaspool heliosfääri ehk Päikese mõjuala, mis ulatub Päikesesüsteemi planeetidest veel 13 miljardit kilomeetrit kaugemale (st 19 miljarit km Päikesest). “Jõudsime kohale,” ütles Stone, lisades et sond “heiskab purjeid tähtedevahelistes kosmosemeredes”.
Voyager 1 ja selle sõsarsondi Voyager 2 peaeesmärk oli uurida teisi planeete. Sondid saatsid Maale palju tähelepanu äratanud fotosid Jupiteri Punasest Laigust ja Saturni rõngastest. Mõlemale sondile pandi kaasa kuldne plaat mitmes eri keeles tervituste, helindite ja fotodega, mis tutvustavad meie kultuuri, asendit maailmaruumis ja andmeid planeedi kohta.
Allikad: BNS, NASA
Foto: nasa.gov
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.