Eesti Väitlusselts: passiivne inimene ongi demokraatia allakäigu algus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. september 2013 kell 10:06



Pühapäeval, 15. septembril leidis Tallinnas Tammsaare pargis aset näidismeeleavaldus. Loosungitega plakatid, emotsionaalsed noored, kaamerad ja fotoaparaadid, dissident, diktaator ning salapolitseinikud. Segaduses möödakõndijatele seletati lugu Korbistanist – fiktiivriigist, kus demokraatia oli kokku kukkunud. Korbistani eest ning diktaatorliku valitseja vastu oli tuldud kodudest välja. Näidismeeleavaldusega algas Demokraatiapäeva tähistamisele pühendatud nädal.

 

“Näidismeeleavalduse eesmärk oli kirjeldada läbi näidendi allegooria, et passiivne inimene demokraatias ongi demokraatia allakäigu algus,” selgitab Demokraatiapäeva projektijuht Joosep Tiks. Pärast poliitilist kriisi võimule saanud uus valitseja muutub rahvale märkamata diktaatorlikuks ning inimeste vabadused on üha rohkem piiratud. Korbistan iseloomustab tänavuse Demokraatiapäeva teemat – ohud demokraatiale.

Vaata ka Korbistani poliitilist olukorda iseloomustavat videot:

 

Esmaspäeval, 16. septembril algavad suure hooga loengud ning väitlused koolides üle Eesti. Rocca al Mare Koolis peab loengu Anvar Samost, samuti leiab seal aset väitlus. Lisaks toimub väitlus Haabersti Vene Gümnaasiumus. Tallinna 32. Koolis räägib Juhan Kivirähk erinevate ühiskonnagruppide ootustega arvestamise vajadusest ning arutlevast demokraatiast. Kuressaare Gümnaasiumis esineb Kalle Laanet, Kiviõli Vene Gümnaasiumis Stas Romanjuk.

Kuigi selle aastase Demokraatiapäeva sihtgrupp on noored, pakub Demokraatiapäeva veebileht Demokraatiapäevast osa võtmise võimalust igaühele. Oma arvamust saab avaldada läbi argumendimängu, kus kolmel teemal on võimalik argumenteeritult ennast väljendada. Lisaks kõigele muule saab kodulehel silma peal hoida nädala sündmuste kaval.

ÜRO poolt 2007. aastal rahvusvaheliseks tähtpäevaks kuulutatud Demokraatiapäeva tähistatakse Eestis tänavu kolmandat aastat. Sel aastal viiakse demokraatiapäevale pühendatud nädala (15. kuni 22. september) jooksul enam kui 10 000 nooreni loengud, väitlused, konverentsid ning videod, et ärgitada neid mõtlema ohtudele demokraatias. Oma kogemusi jagavad noortega tuntud ühiskonnaelutegelased ning arvamusliidrid nagu Juhan Kivirähk, Linnar Viik, Jaak Valge, Andes Arrak, Anvar Samost ning paljud teised.

 

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Demokraatia.ee, Demokraatiapäeva Facebook

Foto: Demokraatiapäev 2013 Facebook

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt