Ajatu: Teiste aitamine teeb terveks ja õnnelikuks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. juuni 2024 kell 9:35



Üha rohkem on tõendeid, et altruism (isetu käitumine, omakasupüüdmatus) teeb inimesele head – teiste aitamisest, annetamisest ja vabatahtlikust tööst saab heategija ise väga suurt kasu. See avaldub nii paremas tujus, pikemas elueas kui ka maine paranemises.

 

Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 17. septembril 2013.

 

Pikka aega valitses teooria, mille kohaselt seisneb evolutsioon pidevas võitluses ning seetõttu on iga inimene egoistlik. Nüüd kogub aga populaarsust lähenemine, et inimeste esimeseks impulsiks on siiski võistlemise asemel koostööd teha. Isegi mudilastel on soov spontaanselt hädalisi aidata ning ka loomariigi esindajad, näiteks primaadid on altruismiks võimelised.

Evolutsiooni uurivad teadlased spekuleerivad, et altruism on meisse selle pärast nii sügavalt juurdunud, et teiste aitamine ja koostöö aitab meie liigil säilida. Heategude tegemisel aktiveeruvad meie ajus samad osad, mis näiteks šokolaadi söömisel või seksimisel.

See ei tähenda, et altruism meile iseloomulikum oleks kui egoism, vaid seda, et inimesel on sügavad põhjused mõlemal viisil käitumiseks. Hea on aga teada, et head inimesed ei lõpeta sugugi viimastena, lausa vastupidi.

 

7 põhjust, miks isetult käituda

  1. Altruism teeb õnnelikuks. Uurijad on leidnud, et inimesed kogevad pärast teiste aitamist õnnetunnet ning see peegeldub ka meie bioloogias – heategevus aktiveerib mõnu, sotsiaalsete sidemete ja usaldusega seostatavaid ajupiirkondi. Isetu käitumine võib vallandada ajus ka endorfiine, mis tekitab omalaadse “abistaja joobe”.
  2. Altruism on tervisele kasulik. Inimesed, kes käivad vabatahtlikuks, tunnevad vähem valusid, neil on parem füüsiline tervus ning vähem depressiooni. Vanemaealistel, kes regulaarselt teisi abistavad, on oluliselt väiksem risk surra. Uurija Stephen Post on raporteerinud, et altruism parandab isegi krooniliste haiguste all kannatavate inimeste tervist.
  3. Altruism võib ka otsest tulu tuua. Uuringutes on välja toodud, et isetult käituvad inimesed saavad tihti oma panuse eest hüvitist, sest teised tunnevad, et nende lahkuse eest tuleb tasuda. Ka firmad võidavad annetamisest, sest see annab firmale teiste silmis väärtust juurde. Ka loomariigis on nii, et koostööaltid loomad on produktiivsemad ja püsivad kauem elus.
  4. Altruism on hea armuelule. Uurija David Buss uuris rohkem kui 10 000 inimest 37 erinevast kultuurist ja leidis, et lahkus oli kõige universaalsem omadus, mida kaaslase juures otsiti.
  5. Altruism aitab võidelda sõltuvuse vastu. Uuringud on näidanud, et sõltlased, kes teisi aitavad, isegi väiksel määral, suurendavad oluliselt oma võimalusi kaine püsida.
  6. Altruism parandab sotsiaalseid suhteid. Kui me anname midagi teistele, siis tunnevad nad ennast meile lähemal ning ka meie neile lähemal. See paneb aga üksteisesse paremini suhtuma ning tekitab sotsiaalset sidusust ja koostööd.
  7. Altruism on nakkav. Kui me anname, siis ei aita me vaid annetuse saajat, vaid anname head eeskuju ka teistele. On kindlaks tehtud, et head tehes saame me mõjutada tosinaid või isegi sadu inimesi, keda me isegi kunagi kohanud pole.

 

Allikas, viited ja lisalugemine: Berkley

 

Toimetas Maarja Aljas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.