24. september 2013 kell 12:45
Facebooki ja muu sotsiaalmeedia pidev tarbimine võib viia mäluprobleemideni, hoiatavad Stockholmi kuningliku tehnoloogiainstituudi uurijad. Teadlase Erik Franséni sõnul võivad tüüpilised interneti lehitsemise sessioonid mõjutada aju võimet informatsiooni talletada.
Inimesed sõltuvad n-ö töömälust ehk lühiajalisest mälust, et end ümbritsevast aru saada. Tugev töömälu tähendab, et inimesed suudavad talletada kõik informatsiooniühikud, et parasjagu pooleliolevat ülesannet edukalt täita. Näiteks suurema töömälumahuga lapsed on paremad arusaajad ning tugevamad ka matemaatikas.
Pikalt internetis olles ei jäta me aga ajule aega “kodutöödega” tegeleda ning aju ei suuda kogu informatsiooni efektiivselt talletada.
Ajul on vaja “vaba aega”, et infot lühimälust pikaajalisse mälusse ümber kirjutada. Pideva uue informatsiooni saamine aga hakkab pika aja peale aju efektiivsust vähendama. Mälestused tekivad ja kinnistuvad just puhkamise ajal. Kui veedame suure osa puhkeajast internetis, katkestame aju loomuliku töötsükli.
See pole esimene kord, kui sotsiaalvõrgustikke nagu Facebook seostatakse erinevate probleemidega. Eelnevad uuringud on näiteks välja toonud, et Facebook tekitab sama tugevat sõltuvust kui seks ning seda saab seostada ka ärevushäirete, võlgade ja isegi suurema kaaluga.
Allikad: Novaator, Nature World News
Foto: traderrach.com
Toimetas Maarja Aljas
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.