Monsanto palkas eraturvafirma GMO-vastaste järele nuhkima

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. september 2013 kell 16:10



Biotehnoloogiaettevõte Monsanto on eelkõige tuntud selle poolest, et toodab geenmuundatud seemneid. Ent ettevõte on tegelenud ka paljude muude problemaatiliste asjade valmistamisega: Teise maailmasõja ajal tootis Monsanto uraani; seejärel DDT-d (putukamürk, mis keelati ära ohtliku mõju tõttu), ja rBST-d (kunstlik kasvuhormoon), Vietnami sõja ajal kasutatud Agent Orange’i ja ka aspartaami (kunstlik magustaja). Vastuoluliste toodetega kasumi teenimisega kaasnavad aga ka turvariskid, millega toimetulekuks palkas Monsanto maineka eraturvafirma Academi, et olla valmis võimalikeks rünnakuteks.

 

Academi (endine Blackwater) on maailma võimsaim eraturvaettevõte, mis loodi aastal 1997 ja on kandnud ka nimesid Xe Services LLC, Blackwater USA ja Blackwater Worldwide. Blackwater Worldwide’i palgasõdurid kogusid halba kuulsust Iraagis, kus neid süüdistati 17 iraaklase tapmises ja 22 vigastamises enda algatatud tulevahetuses aastal 2007. Ettevõte mõisteti selles kuriteos hiljem õigeks. Nende klientide hulgas on ka USA energiaettevõte Chevron, Barclays pank ja Walt Disney filmikompanii.

Monsanto ja Academi vaheline koostöö algas 2008. aasta jaanuaris, kui Total Intelligence’i (osa Blackwaterist) juht Cofer Black kohtus Zürichis Monsanto turvaülema Kevin Wilsoniga. Pärast kohtumist edastas Black teistele Blackwateri juhtidele e-kirja, milles kinnitas, et Wilson soovib neilt salajast infot võimalike turvariskide kohta. Black mainis oma kirjas ka seda, et Monsantole valmistavad peavalu loomakaitsjad, mille tõttu arutati strateegiat, kuidas Blackwater saaks oma inimesi sokutada loomakaitse aktivistide gruppidesse.

Black kirjutas, et esialgsed maksed Total Intelligence’ile tuleksid Monsanto suurest kaitse-eelarvest, aga edaspidi rahastataks turvamist ettevõtte iga-aastases eelarves eraldi realt. Ta hindas, et potentsiaalsed maksed jäävad 100 000 ja 500 000 dollari piiresse. Asjakohaste dokumentide järgi maksis Monsanto Total Intelligence’ile 2009. aastal 127 000 ning 2008. aastal 105 000 dollarit.

Kui Wilsonilt küsiti Zürichis toimunud kohtumise kohta, ütles ta, et ei kavatse seda teemat arutada. Nädalalehele The Nation saadetud e-kirjas ütles Wilson, et selline kohtumine leidis tõepoolest aset , kinnitades Total Intelligence’i palkamist aastal 2008 ning tegutsemist Monsanto huvides 2010. aastani. Ta eitas aga seda, et nad arutasid loomakaitsjate gruppidesse tungimist, öeldes samas, et Total Intelligence andis Monsantole infot selliste gruppide või isikute tegevuse kohta, kes võivad osutuda ohuks ettevõtte personalile või operatsioonidele üle terve maailma.

Need raportid olid koostatud monitoorides kohalikku meediat ja muud avalikult kättesaadavat infot. Teemade sisu ulatus infost, mis oli seotud terrorismijuhtumitega Aasias või inimröövidega Kesk-Ameerikas kuni aktivistide blogide ja veebilehtede jälgimiseni.

 

Allikad: The Nation, Food Freedom

Foto: activistpost.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt