1. oktoober 2013 kell 13:02
Mareano projekti uurijad, kes tegelevad Norra rannikualade ning mere sügavuse, põhja tingimuste, biomitmekesisuse ja reostuse kaardistamisega, avastasid Barentsi mere pehmel põhjapinnasel kilomeetri pikkuse number üheksa kujutise. Hanne Hodnesdal, kes töötab Norra kaardistamise keskuses (Norwegian Mapping Authority) ütles, et nad on varemgi näinud merepõhjas erinevaid kujundeid nagu südant, lindu, nooleotsa ning araabia tähti meenutavaid jooni, aga selle leiu teeb eriliseks selle selgus. Vastavastatud “9” on umbes tuhat meetrit pikk, 60 meetrit lai ning 8 meetrit sügav.
Hodnesdali sõnul tekkisid sellised “joonised” eelmisel jääajal, kui liustikud pöörati kummuli ning need rändasid koos ookeanihoovustega edasi, puutudes kokku ookeanipõhjaga. Kuna merepõhi on pehme, sest see koosneb peeneteralistest setetest (enamasti kruusast, mis sisaldab savi), saavad liustike servad hõlpsalt merepõhjale kujundeid “joonistada”. Hodnesdali sõnul on lihtne teha vahet liustike ja põhjatraalide jälgede vahel. Nimelt jätab traalimine väiksemad jäljed, mida pole nii lihtne märgata.
Norra valitsus alustas merepõhja põhjalikumat uurimist kahe aasta eest ning kui seda alustati, arvati, et merepõhi on suhteliselt lame. Üks etapp pinnase kaardistamises toimub heliimpulsi abil. Veepinnal asuv laev saadab põhja poole impulsse, mille merepõhi tagasi peegeldab ning peegeldunud impulssidest luuakse merepõhja maastiku mudel. Huvitava leiu puhul kaardistatakse ala kõrge resolutsiooniga kaamera abil.
Allikad: Red Ice Creations, Thor News
Foto: redicecreations.com
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.