USA valitsusasutuste sulgemine ei sega kalli luurekeskuse avamist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. oktoober 2013 kell 18:24



Esmaspäeva viimastel minutitel andis USA presidendi Barack Obama administratsioon föderaalasutustele korralduse alustada riigieelarve nurjunud vastuvõtmise tõttu töö seiskamist, mis tähendab sadade tuhandete valitsusasutuste töötajate palgata sundpuhkusele jäämist. See aga ei ole takistuseks 2 miljardit dollarit maksva, Bluffdale’is, Utahis asuva NSA luurekeskuse avamisele, mis hakkab nuhkima ameeriklaste isiklikes e-mailides ja Google’i otsinguajaloos ning salvestab telefonikõnesid. Samuti tehakse erand relvajõudude koha pealt – sõdurid saavad presidendi erikorraldusel oma palga kätte õigeaegselt ja sundpuhkusele jääma ei pea.

 

Hiiglaslik luurekeskus võib juba olla avatud, kuigi NSA keeldub seda kinnitamast. NSA esindaja ütles juulis, et keskus avatakse “rahandusaasta lõpuks” (ehk septembri lõpuks). Teine esindaja, Vanee Vines, kinnitas hiljuti, et keskus on valmis juba masinate töölelülitamiseks. Keskuses saab hoida triljon terabaiti infot. Võrdluseks: kõik raamatud, mis on kunagi kirjutatud, vajaksid vaid 400 terabaiti kettaruumi.

Veebilehe Wired.com andmetel on asutus seatud koguma “isiklike e-mailide sisusid, telefonikõnesid, Google’i otsinguajalugu, samuti ka kõiksuguseid isikliku info jälgi nagu parkimistšekke, reisiinfot, raamatupoe oste ja muudki n-ö taskuprügi.“

Keskus on täidetud superarvutitega, mis suudavad ühe sekundi jooksul teha miljard arvutust. See on osa andmekaevandamise protsessist, mis üritab identifitseerida kahtlusaluseid “enne kui nad sooritavad kuriteo või käivad läbi terrorismis kahtlustatavatega”.

Kuigi keskus ise ei analüüsi infot (seal on vaid 200 töötajat), vaadatakse info läbi “teistes föderaalasutustes personali poolt, kes saab osalise ligipääsu Bluffdale’is hoiustatud infole,“ väitis Salt Lake Tribune.

NSA on “rikkunud privaatsusreegleid ning astunud üle oma võimupiiride tuhandeid kordi igal aastal, alates sellest kui Kongress andis agentuurile laiemad uued volitused 2008. aastal,“ ütleb Washington Posti raport.

Kõige hiljutisem näide eraisikute järele nuhkimisest kerkis pinnale alles eile, kui teatati, et NSA “hoiustab online-metaandmeid miljonite internetikasutajate kohta terveks aastaks, hoolimata sellest, kas nad on agentuuri huviorbiidis või mitte.“ The New York Times teatas, et NSA kuritarvitab sellist infot, et luua “pilt inimese sotsiaalsest võrgustikust läbi nende partnerite identifitseerimise, asukohtade kaardistamise, reisikaaslaslaste ja muu isikliku informatsiooni.“

Selle aasta paljastused NSA luureskeemide kohta ei ole muutnud selle asutuse tegevust läbipaistvamaks ning samuti ei ole palju teada ka plaanitavast tegevustest Bluffdale’is. Kuigi asutust rahastatakse maksumaksjate taskust, ei ole neil võimalust seda külastada, nagu ka kohalikel ametnikel ja reporteritel.

 

Riigieelarve puudumine ei takista ka relvajõudude rahastamist

USA president Barack Obama kinnitas teisipäevases videopöördumises relvajõududele, et hoolimata föderaalasutuste sulgemisest saavad nad oma palga kätte õigeaegselt. Obama allkirjastas erakorralise seaduse, millega hoolimata riigieelarve vastuvõtmata jäämisest jätkatakse sõjaväelaste palkade väljamaksmist.

“Paraku ei täitnud kongress oma kohust, eelarve pole vastu võetud,” ütles president pöördumises relvajõududele. “Tagame selle, et teil on oma missiooni lõpuleviimiseks olemas kõik vajalik. Ohud meie riiklikule julgeolekule ei ole kadunud.”

 

 

Allikad: Infowars, Dever Post, Wired, BNS

Foto: ksn.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt