25. veebruar 2013 kell 14:38
Radioaktiivselt saastunud tuunikala, mis pärineb Fukushima tuumakatastroofi lähiselt, jõuab tihti rändel välja California ranniku lähedale ning jätkuvalt on kala radiatsioonitase piisavalt kõrge, et kinnitada merekeemikute ning -bioloogide seisukohta, et tuumajaam ikka lekib.
Portaalis forbes.com kirjutas Monte Burke juba eelmise aasta maikuus, et ootamatul kombel võib mereelustiku saastumine radioaktiivse tseesiumiga olla neile isegi kasuks. Tuunikala on üks väärtuslikumaid kalu maailmas, kuid selle tõttu on ka selle populatsioon maailmameredes langenud ohtlikult madalale. Merebioloogide sõnul radiatsioon kala ennast ei kahjusta ning kuigi teadlased räägivad, et radiatsioonitase kalades ei ole piisavalt kõrge, et inimestele ohtlikuks osutuda, on enamik inimesi siiski saastunud kala söömise suhtes umbusklikud.
Juba 2012. aastal püüti San Diego lähedalt tuunikala, milles leiti radioaktiivse saastumise jäägid ning see ei ole palju muutunud. Selle aasta veebruari algul avaldatud uurimus kinnitab, et Fukushima lähistelt toiduotsingutel migreerunud tuunikala on jätkuvalt saastunud radioaktiivse tseesiumiga.
Huvitava faktina on Burke välja toonud, et tuunikala eritab aja jooksul Fukushimas ladestunud tseesiumi enda kehast uuesti välja. Lihaskoes leiduv tseesium eritub ujumise käigus keskkonda tagasi, nii et mõnda aega California lähistel viibinud kalades enam tuumasaaste jääke ei leitud.
Tuunikala on jätkuvalt tuline vaidlusteema teadlaste, keskkonnakaitsjate ning kalameeste vahel. Keskkonnakaitsjad süüdistavad teadlasi radiatsioonitaseme alahindamises valitsuse konspiratsiooni tõttu. Kalamehed omakorda süüdistavad keskkonnakaitsjaid radiatsioonitaseme ületähtsustamises.
Allikad: Infowars, Forbes 1, Forbes 2, ACS, Reuters
Fukushima ikka lekib: Sky News, Russia Today
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.