4. november 2013 kell 18:21
Šveits on hinnataseme poolest üks kallimaid riike Euroopas, näiteks ühetoalise korteri üürihinnad Berni kesklinnas on keskmiselt 1400 franki. Et pakkuda säärase elukalliduse juures inimestele finantsilist turvatunnet, hakkas baassissetuleku kodanikualgatus (Basic Income Initiative) allkirju koguma kodanikupalga jaoks, mida oleks õigus saada igal tööealisel šveitslasel. Uskumatuna kõlav algatus võib minna rahvahääletusele veel sel aastal.
Šveitsis saab iga 100 000 allkirja kogunud kodanikualgatus õiguse referendumile ning nüüdne idee kogus 120 000 allkirja. Soovitav kodanikupalk võiks algatuse järgi olla 2500 franki (umbes 2025 eurot), madalamat palka peetaks ebaseaduslikuks, ka neile, kes praegu töötavad madalama palga eest. Ettepaneku esitlemise päeval valati demonstratiivselt Šveitsi parlamendi ette 8 miljonit viiesendist münti, 1 iga šveitslase kohta.
Basic Income Initiative´i üks ellukutsujatest, Enno Schmidt ütles, et see võib saada üheks verstapostiks ajaloolistes hetkedes, nagu orjuse kaotamine või kodanikuõiguste liikumine: “Muidugi, need kes seda ei taha, leiavad ettekäändeid, aga need, kes seda tahavad, leiavad lahendusi.“
Basic Income Initiative asutajate sõnul tuli säärane idee sellest, et inimestel võiks olla töö kõrvalt aega tegeleda ka südamelähedaste asjade, näiteks loominguliste tegevuste ja enesearendusega, ilma, et peaksid muretsema raha pärast.
Intervjuus The Real Newsile ütles Schmidt, et see on uus sajand ja uus sotsiaalne visioon – lasta inimestel elada vabalt ning teha, mida nad soovivad ning selle jaoks saavad nad oma töö eest palka, aga põhi peab olema kõigile kindel. Kui talle öeldakse, et 2500 franki on 2800 dollarit ning, et isegi osad täiskohaga töötavad ameeriklased ei saa sellist palka, vastab ta: „ei ole nii lihtne vahetada frankide väärtust dollaritesse. See summa on, et elada ja omada piisavalt, et elada.“ Vaata/loe täispikka intervjuud Enno Schmidtiga siit.
Referendumi toimumisaega ei ole veel paika pandud, aga usutakse, et see toimub enne selle aasta lõppu. Kuupäeva peab määrama valitsus, kirjutab Reuters. Kui ettepanek peaks läbi minema, rahastataks seda ilmselt, vähemalt osaliselt, Šveitsi sotsiaalkindlustussüsteemist.
“Šveits on ainus riik maailmas, kus saab utoopilised ideed hääletusele panna,“ kommenteeris initsiatiivi prominentne aktivist ja endine asekantsler Oswald Sigg, kes arvab, et iga ühiskonda paremaks muutev idee on võitlemist väärt, isegi kui tundub, et häälteenamust ei ole võimalik saavutada.
Šveitsis toimub igal aastal mitmeid referendumeid. Näiteks hääletatakse 24. novembril sellise ettepaneku üle, et ettevõtte juhatajate palk tohib olla maksimaalselt 12 korda suurem kui on nende firmas töötajatele makstav kõige väiksem palk.
Allikad ja lisalugemist: The Real News, Russia Today, Reuters, Business Insider, algatus Šveitsi riigikantselei lehel (saksa keeles), Swiss Info
Vaata ka Enno Schmidti ja Daniel Häni filmi “The Basic Income – a Cultural Impulse“
Fotod: befireitsnews.com, ekraanikuva
Toimetas Marlen Laanep
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.