7. november 2013 kell 14:20
Toitumisega on seotud palju müüte, muu hulgas ka see, et rasvad teevad paksuks. Nagu teada, lisatakse aga rasvavabadesse ja madala rasvasisaldusega toodetesse tihti maitseparandamise eesmärgil suhkrut. Ja hoolimata sellest, et ka kotitäiele suhkrule võib peale kirjutada „fat free“, töötleb meie keha liigse suhkru ikkagi ümber rasvaks. Seega pole rasva asendamine suhkruga mitte just kõige kavalam käik. Toitumistarkuse blogi kirjutab, et tegelikult on rasvad väga kasulikud ja täiesti asendamatud meie terviseks ja heaoluks.
Rasvad aitavad kaitsta organeid, transportida rasvlahustuvaid vitamiine (A, D, E, K, Q) ja tekitada kehas küllastustunnet. Häid rasvu ei kasuta keha mitte puusadele ladestamiseks, vaid aju tööks, rakumembraanide terviklikkuse säilitamiseks ja põletikuvastaste ainete tootmiseks.
5 tervislikku rasva, mis sind “rasvaseks” ei tee
Pähklid ja mandlid sisaldavad hulgaliselt toitained, tervislikke rasvu ja valku. Nad on suurepärased taimse Omega 3 rasvade allikad, aitavad alandada põletikke ja on head südame tervisele. Sisaldavad rikkalikult L-arginiini – aminohapet, mis tõhustab immuunsüsteemi, aitab kaasa haavade paranemisele ja hormonaalsüsteemi tasakaalustamisele. Sisaldavad E- vitamiini, mis aitab langetada halba kolesterooli ja panna särama naha.
Oliiviõli kuulub monoküllastamata õlide hulka ja on kasulik nii salatikastmetesse kui ka küpsetamiseks (seda võib kuumutada kuni 180 kraadini). Kvaliteetne extra virgin oliiviõli sisaldab rikkalikult klorofülli, karotinoide, E-vitamiini, polüfenoole ja muid antioksüdante. Oliiviõli kiirendab seedimist, alandab vererõhku, hoiab ära vähki, leevendab astmat, diabeeti ja artriiti. Oliiviõli menüüsse kaasamine aitab säilitada tervislikku kehakaalu.
Avokaado on fantastiline antioksüdantide allikas, mis aitab detoksifitseerida keha, eemaldada mürgiseid raskemetalle, võidelda vananemist ja haigusi tekitavate vabade radikaalidega. See kasulik vili on ka rikkalik foolhappe allikas, hoides ära südamehaigusi ja insulti. Avokaado sisaldab E-vitamiini, mis aitab kaitsta haiguste eest ja hoiab ära kolesterooli oksüdeerumise (rääsumise) meie kehas. Avokaado aitab ka teistel toitainetel paremini imenduda. Naudi avokaadot salatites, võileival või smuutis.
Kookospähkliõlil on anti-mikroobsed, anti-bakteriaalsed ja vähivastased omadused. See aitab parandada seedimist, toitainete imendumist ja soolestiku tervist. Edendab neerude ja maksa tööd, leevendab II tüübi diabeeti. Kookospähkliõli aitab stimuleerida kilpnääret ja sellega seonduvalt ka keha ainevahetust, millega omakorda kaasneb kaalulangus ja suurem energia.
Kookospähklis on küll põhiliselt küllastatud rasvad, kuid need erinevad tunduvalt loomsetest küllastunud rasvadest ning vastupidiselt viimastele aitavad kaasa hea kolesterooli tekkimisele ja südame-veresoonkonna tervisele.
Seemned sisaldavad sarnaselt pähklitele küllaldaselt kasulikku kiudainet, Omega 3 rasvhappeid ja valku. Neis on ohtralt immuunsüsteemi innustavat magneesiumi, seleeni ja tsinki, raku mitokondreid kaitsvat mangaani, luudele vajalikku fosforit ja vere punaliblede tootmiseks vajalikku vaske ja rauda. Kaasa menüüsse linaseemned, chia seemned, kõrvitsa- ja päevalilleseemned. Pane seemneid salatitesse, kookidesse-küpsetistesse, naudi smuutides ja jogurtiga.
Allikas: Toitumistarkus
Foto: renegadehealth.com
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.