ÜRO Inimõiguste Nõukogusse pääsevad inimõiguste rikkujad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. november 2013 kell 16:32



ÜRO Peaassamblee valib teisipäeval 47-liikmelisse Inimõiguste Nõukogusse 14 uut liiget. Hiina, Venemaa, Saudi Araabia ja Vietnam kuuluvad riikide hulka, kes pürgivad oma regioonist ilma konkurentsita ÜRO Inimõiguste Nõukogusse. Inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) juhtis esmaspäeval tähelepanu asjaolule, et viis kandidaatriiki – Hiina, Venemaa, Saudi Araabia, Vietnam ja Alžeeria – on keeldunud lubamast sõltumatuid ÜRO vaatlejaid riiki, uurimaks väidetavaid inimõigusrikkumisi, vahendab BNS.

 

“Riikidel, mis ei ole lubanud Inimõiguste Nõukogu ametisse määratud ekspertidel teha nendesse riikidesse visiite, on paljutki selgitada,” ütles HRW esindaja Peggy Hicks. “See sarnaneb olukorrale, kui palgata inimene ja siis keelduda teda tööle lubamast.”

Nõukogu kohad jaotatakse regiooniti ning iga piirkonna riigid valivad kohtadele kandidaadid. Mõnikord kerkib regioonist esile mitu kandidaatriiki, vahetevahel mitte. Teisipäeval on õigus hääletada kõigil 193 peaassambleesse kuuluval riigil.

Aasia riikiderühmale ette nähtud neljale kohale kandideerivatele riikidele – Hiina, Maldiivid, Saudi Araabia ja Vietnam – ei ole esile kerkinud ühtegi konkurenti. Kuni eelmise nädalani oli rühmas kandidaatriik ka Jordaania, kes otsustas siiski Inimõiguste Nõukogusse pürgimisest loobuda, sillutades sellega Saudi Araabiale tee kogusse.

Jordaania ise kavatseb võtta sisse Saudi Araabiale ette nähtud koha ÜRO Julgeolekunõukogus. “Jordaania lahkumine Aasia nimekirjast on tõsine hoop. Konkurentsi puudumine tähendab, et Saudi Araabia suguseid riike on võimalik Nõukogusse valida ilma sisulise kontrollita riigi inimõigusolukorra kohta,” rääkis Hicks.

“Riigid nagu Hiina ja Vietnam peaksid seisma silmitsi küsimustega endeemilise ulatusega inimõigusrikkumiste ja aktivistide kinnipidamise kohta ja survega näidata Nõukogusse pääsemiseks inimõiguste valdkonnas käegakatsutavaid tulemusi. Ilma konkurentsita aga jääb kättesaamatuks Inimõiguste Nõukogu asutamisresolutsioonis sisalduv kõrgelennuline eesmärk, et kogu liikmed kavatsevad oma tegevusega edendada inimõiguste “kõrgemaid standardeid”.

Genfis asuv vabaühendus UN Watch taunis halbu kandidaate Inimõiguste Nõukogusse. Ühenduse nimekirja on kantud koos Mehhiko ja Uruguayga kahele Ladina-Ameerika ja Kariibi mere regioonile eraldatud kohale kandideeriv Kuuba.

“Hiina, Kuuba, Venemaa ja Saudi Araabia rikuvad süstemaatiliselt oma kodanike inimõigusi,” ütles UN Watchi tegevdirektor Hillel Neuer. “Lisaks hääletavad need riigid alati vastu ÜRO algatustele, mille eesmärgiks on kaitsta teiste riikide kodanike inimõigusi.”

“Saudi Araabia valimine ÜRO Inimõiguste Nõukogusse maailma esindavaks kohtuniks inimõiguste alal sarnaneks sellele, kui mõni linn määraks püromaani juhtima tuletõrjet,” lausus Neuer.

Vabaühendus teeb lobitööd, veenmaks USA-d ja Euroopa riike mitte toetama hääletusel neid riike ning Alžeeriat ja Vietnami, kuid Lääne demokraatiate hääled jäävad 193-liikmelisel Peaassambleel selgesse vähemusse.

Inimõiguste Nõukogu loodi 2006. aastal ja riikidel on võimalus sinna kuuluda järjest maksimaalselt kuus aastat ehk kaks 3-aastast perioodi, siis peavad nad vähemalt aasta vahele jätma. Eesti valiti nõukogu liikmeks aasta tagasi.

 

 

Allikad ja lisalugemist: BNS, Asian Correspondent, Delfi 

Loe HRW kohta teise nurga alt: Global Research

Pilt: topnews.in

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt