14. november 2013 kell 10:04
Hiljuti teatas Saksamaa elektrivõrke haldav amet, et plaanitakse sulgeda 12 konventsionaalset kivisöel ja maagaasil töötavat elektrijaama. Seoses sellega, et päikeseenergia osakaal jätkuvalt tõuseb, ei ole paljude vanade elektrijaamade töös hoidmine enam kasumlik. Kinnipandavad elektrijaamad moodustavad 6% kogu elektrijaamade võimsusest. See on järjekordne samm, mis viib Saksamaa lähemale kantsler Angela Merkeli seatud eesmärkidele – saada aastaks 2020 35% elektrist taastuvallikatest ning jõuda aastaks 2050 selleni, et 80% riigi elektrist pärineb taastuvatest allikatest.
Koos uute sulgemistega on Saksamaal rohelise energia osakaal juba 23%, mis on oluliselt kõrgem näitaja, kui kuskil mujal. On ka päevi, kui päikese- ja tuuleenergia koguvõimsus katab pea 60% Saksamaal kasutatavast elektrienergiast. Kuigi Saksamaa ei ole tuntud väga päikselise ilma poolest, on see ometi globaalne juht päikeseenergias tänu tohutule hulgale päikesepaneelidele, mis katavad kodude ja ärihoonete katuseid. Mais kirjutasime Saksamaa külast, mis teenib taastuvenergia tootmisega 4 miljonit eurot aastas.
2011. aasta kevadel peale traagilisi sündmuseid Fukushimas, seisati koheselt kaheksa tuumaelektrijaama töö ning kardeti energia nappusest tingitud elektrikatkestusi. Kuid seni ei ole seda veel juhtunud – hoopis vastupidi, Saksamaa elektrienergia ekspordinäitajad on kõrgemad, kui kunagi varem. Taastuvenergia riikliku toetuse tõttu rekordmadalad hulgihinnad elektrile ennustavad konventsionaalsete elektrijaamade jaoks kahjumit.
Praegusel hetkel on sulgemisavalduse sisse andnud 28 elektrijaama koguvõimsusega 7000 megavatti. See on umbes sama palju, kui 2011. aastal järsult suletud tuumajaamade koguvõimsus. Võrdluseks – Saksamaa energiatarbimine on tippaegadel 80 000 megavatti, ning hetkel on töös umbes 90 000 megavatti suuruses mahus konventsionaalseid elektrijaamu.
Sageli on avalduse sisse andmise põhjuseks lihtsalt soov teenida raha. Kui elektrivõrkude amet leiab, et elektrijaama kinni panemine on vajalik, siis saavad neid haldavad firmad taotleda kompensatsiooni, et tagada enda töö kasumlikkus.
Suletavate elektrijaamade kohta ei ole täpsemat infot avaldatud, kuid on teada, et need asuvad Põhja-Saksamaal, kus on kõige enam tuuleenergia parke. Saksamaa energiatööstus on üleminekufaasis ning see teadaanne võib olla kõigest algus. Järgmiste aastakümnete jooksul on oodata, et taastuvenergia võtab aina enam energiaturgu üle.
Allikad: Positive News, Energy Transition, Wall Street Journal
Loe lisaks: LHV finantsportaal
Pilt: tokyotimes.com
Toimetas Katrin Suik
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.