24. november 2013 kell 9:30
Iraan ja suurriigid jõudsid ööl vastu tänast tuumaprogrammi osas kokkuleppele, teatas Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton. Üksmeele saavutamisest teavitas peagi pärast seda ka Iraani välisministeerium, vahendas BNS.
Läbirääkimised kestsid viis päeva järjest ja jõudsid osalejate endi hinnangul korduvalt ummikseisu. Iraani läbirääkija Abbas Araqchi kinnitas vaid mõni aeg enne kokkuleppele jõudmist, et riik sõlmib kokkuleppe vaid juhul, kui sellesse lisatakse punkt, mis lubab riigil uraani rikastada. Valge Maja teatel lepiti kokku, et Iraan ei rikasta lähema poole aasta jooksul uraani üle viie protsendi taseme ning ühtlasi demonteerib seadmed, mis seda võimaldaksid.
Iraani välisminister Javad Zarif hoiatas varem päeval, et tuumakõnelused maailma juhtriikidega on jõudnud kriitilisse etappi ning Teheran ei kavatse alluda “ülemäärastele nõudmistele”. Suurbritannia, Hiina, Prantsusmaa, Venemaa ja USA ning Saksamaa välisministri saabumine Genfi “näitab kõneluste tõsidust”, lisas ta.
Iraan soovis riigi majandust kahjustavate rahvusvaheliste sanktsioonide leevendamist, suurriigid aga ootasid Teheranilt tõestust, et riigi tuumaprogramm on rahuotstarbeline ega ole suunatud tuumarelva loomisele.
USA president Barack Obama väljendas Iraani tuumaleppe üle heameelt ja avaldas lootust, et tegemist on esimese sammuga suhete normaliseerumise teel ning kinnitas ühtlasi, et Iraanile ei kehtestata lähima kuue kuue jooksul uusi sanktsioone, kui leppest kinni peetakse. Presidendi hinnangul on lepe piisavaks tagatiseks, et Iraan loobub tuumarelva väljatöötamisest, kuid Obama lisas, et mõistab ka Iisraeli skeptilist suhtumist selles osas.
Iisrael: Teheran sai oma tahtmise
Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu büroo teatas, et Iraani ja suurriikide vahel Genfis sõlmitud tuumalepe on “halb”, kuna Teheran “saavutas, mida tahtis”. “See on halb kokkulepe, mis annab Iraanile seda, mida nad soovisid: sanktsioonid tühistatakse osaliselt, nemad aga säilitavad oma tuumaprogrammi olulise osa,” teatas peaministri büroo mõni tund pärast ajaloolise kokkuleppe allkirjastamist. Juudiriik on varem korduvalt hoiatanud, et ei pea end Genfi leppega seotuks ja jätab endale õiguse ennast kaitsta.
USA välisminister John Kerry pidas selle peale vajalikuks veel kord kinnitada, et Iraani ja suurriikide kokkulepe ei anna islamivabariigile õigust uraani rikastada. Samas, vahetult enne Kerry avaldust teatas Iraani välisminister Mohammad Javad Zarif, et kokkulepe sisaldab “selget viidet rikastamise jätkumisele”.
Vene välisminister Sergei Lavrov avaldas pühapäeval heameelt suurriikide ja Iraani vahel sõlmitud tuumaleppe üle ja rõhutas, et see tuleb kasuks kõigile pooltele. “Keegi ei kaotanud, võitsid kõik,” ütles Lavrov Vene uudisteagentuuride teatel pärast Genfi maratonkõnelusi, kus Iraan nõustus vastutasuks sanktsioonide piiratud leevendamise eest kärpima oma tuumaprogrammi.
Allikad: BNS, BBC
Foto: globalresearch.ca
Toimetas Ksenia Kask
Kommentaarid
Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.