Ravimitööstuse kliiniliste katsete tõttu sureb Indias kümneid inimesi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. november 2013 kell 16:30



Maailma juhtivad suurkorporatsioonid kasutavad India maapiirkondade elanikke halastamatult ära. Sellest pole veel kuigi pikka aega möödas, kui India farmerite enesetappude laine leidis laialdaselt kajastust globaalsesse meedias – põhjuseks biotehnoloogiafirmade kasuahnus, mis viis tuhandeid väikefarmerid suurtesse võlgadesse GMO-seemnete ostmise tõttu. Ka ravimitööstus näeb Indias käepärast võimalust turvaliselt ja väikeste kuludega inimkatseid läbi viia.

 

Ravimitööstused peavad väljatöötatud ravimeid inimeste peal katsetama ja kus oleks seda parem teha kui ülerahvastatud riigis, kus puuduvad asjakohased seadused.

Hiljuti astus India ülemkohus selle vastu välja, esitades valitsusele nõude, et nende poolt loa saanud kliinilisi ravimikatsetusi põhjendataks. See samm võeti ette tänu sellele, et mitmed organisatsioonid on viinud läbi kampaaniaid, milles nõutakse ravimikatsetustele rangemaid regulatsioone ja järelevalvet. Kliinilistel katsetel on hukkunud tuhandeid inimesi, sest need viiakse läbi ilma korrektseid protokollireegleid järgimata ning kasutatakse enda huvides ära vaeseid inimesi. Praegu on ülemkohtu väljaastumise tõttu ebaselge 162 käimasoleva kliinilise katse edasine kulg.

Uued ravimid, mis ei ole veel müügiks ja turunduseks luba saanud, peavad pärast esimest laborikatsetuste faasi läbima ka teise ja kolmanda kliiniliste katsetuste faasi. Enamasti on tegemist ravimitega, mis toovad hiljem suurtele ravimiettevõtetele lääneriikides tohutut kasumit. Aastail 2010–2012 teatati nende kliiniliste katsete tulemusel 1542 hukkunust. Ametnike sõnul võib kõigest 54 juhtu siduda otseselt ravimikatsetustega, kuid isegi see number on liiga suur.

 

Raha otsustab

Miks lubab India valitsus korporatsioonidel oma rahvast katsealustena kasutada? Nagu tavaliselt, taandub kõik rahale. Suurkorporatsioonide jaoks on see hea võimalus kärpida kulusid ning mitte välja maksta kompensatsioone, kui katse käigus midagi valesti läheb. India kliiniliste katsete tööstuse väärtuseks hinnati 2010.–2011. aastatel 450 miljonit dollarit ning see kasvab aastas hinnanguliselt 12%.

Hiljutine India ülemkohtu otsus aga võib seda kasvu pidurdada. Loodetakse, et karmimad seadused tõrjuvad farmaatsiakorporatsioonid maalt välja. Jääb üle loota, et aktivistide ja protestijate aina kasvav hulk veenab India valitsust selles, et juhul, kui nad lubavad üldse ravimikatsetustel oma riigis jätkuda, peab neid väga rangelt kontrollima. Kui valitsus selles osas otsustavaid samme ette ei võta, siis jätkavad suurkorporatsioonid südametunnistuse piinadeta India rahva kasutamist katsejänestena.

 

Allikad: Natural Society, RSC, Unethical Clinical Trial

Foto: kractivist.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt