Ajatu: Bertrand Russelli tervisliku demokraatia kümme käsku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

23. veebruar 2023 kell 16:08



Bertrand Russell inglise matemaatik, ajaloolane, aktivist ja filosoofia populariseerija  uskus, et maailma ajalugu on mõjutanud kaks vastanduvat kurjust: türannia ja anarhia, mis mõlemad toituvad üksteisest. 1951. aastal avaldas Russell The New York Times ajakirjas artikli, mida võiks olla kasulik lugeda ka tänapäeval.

Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 20. detsembril 2013.

 

Bertrand Russell on kaasaegse ajaloo üks mitmekülgsemaid ja mõjukamaid mõtlejaid. Tema autobiograafiast pärineb lühimanifest, milles Russell sõnastas lahti muu hulgas oma nägemuse õpetajate kohustustest, hariduse eesmärgist, ebakindluse väärtusest, kriitilise mõtlemise tähtsusest ja paljust muustki.

Esialgselt ilmus artikkel The New York Times Magazine lehtedel 16. detsembril 1951, pealkirjaga “Parim lahendus fanatismi-liberalismile“. Russelli sõnul ei tähenda liberaalne suhtumine, et võimule tuleb vastanduda. See tähendab, et inimesel on vabadus autoriteetidele vastanduda. Intellektuaalsel tasandil on liberalistlikule vaatele omane eelarvamustevaba diskussioon, milles inimestel peaks olema õigus kahelda kõiges, kui nad suudavad oma kahtlusi piisavalt argumenteerida. Vastupidine vaade oleks siis vastavalt, et tõde on miskit kindlat ning selles kahtlemine oleks hukatuslik.

 

The New York Timesi artikli lõpetab Russell liberalistlikus vaimus elamise kümne käsuga.

    1. Ära ole milleski absoluutselt kindel.
    2. Ära arva, et on mõtet toota teadmisi fakte varjates, sest kõik tõendid tulevad kindlasti ilmsiks.
    3. Ära püüa mõtlemist takistada, sest väga tõenäoliselt see õnnestub.
    4. Kui puutud kokku vastuseisuga, olgu see kasvõi su abikaasa või laste seisukohad, püüa see ületada argumentide ning mitte jõuga, sest võit, mis sõltub võimust, on ebareaalne ja illusoorne.
    5. Ära usu autoriteete; alati on võimalik leida neile alternatiivseid autoriteete.
    6. Ära kasuta jõudu sinu arvates kahjulike arvamuste mahasurumiseks, sest need arvamused võivad sinu maha suruda.
    7. Ära karda olla oma arvamustes ekstsentriline, sest ka kõik praegu aktsepteeritud arvamused olid kunagi ekstsentrilised.
    8. Leia rõõmu pigem intelligentsest eriarvamusest kui passiivsest nõusolekust, sest hinnates intelligentsust, viitab esimene sügavamale nõusolekule kui teine.
    9. Ole pedantselt aus isegi siis, kui tõde on ebameeldiv, sest selle varjamine on veel ebameeldivam.
    10. Ära kadesta neid, kes elavad õndsas rumaluses, sest vaid rumalad võivad arvata, et see on tõeline õnn.

 

Allikad: Brain Pickings, Open Culture, Stanford Encyclopedia of Philosophy

Foto: ZipMinis.com

 

Toimetas Hendrik Mere

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt